1961 թ-ի Հաագայի Կոնվենցիան: 1961 թ-ին Հաագայի կոնվենցիային միացած երկրներն ու տարածքները
1961 թ-իՀաագայիԿոնվենցիան: 1961 թ-ին Հաագայի կոնվենցիային միացած երկրներն ու տարածքները   Կոնվենցիայի հիմնական բովանդակությունը   Հաագայի կոնվենցիային միացած պետությունները փոխադարձաբար հրաժարվում են պաշտոնական փաստաթղթերի հյուպատոսական լեգալիզացիայի պահանջներից, որոնք տրվել են կոնվենցիային միացած երկրներից որևէ մեկի տարածքում և պետք է ներկայացվեն կոնվենցիային միացած այլ երկրներից որևէ մեկի տարածքում:   Այս կոնվենցիայի նպատակներից ելնելով` պաշտոնական փաստաթղթեր են համարվում`
• Պետության իրավասությանը ենթակա մարմինների կամ պաշտոնատար անձանց կողմից տրված փաստաթղթեր, ներառյալ դատախազության, դատարանի քարտուղարի կամ դատական ակտերի հարկադիր կատարողի կողմից տրված փաստաթղթեր;
• Վարչական փաստաթղթեր (հիմնականում քաղաքացիական կարգավիճակի ակտերի գրանցման վկայականներ);
• Նոտարական ակտեր;
• Պաշտոնական նշումներ, ինչպես օրինակ` հաշվառման մասին նշում; որոշակի ժամկետներ հաստատող վիզաներ; փաստաթղթի վրա ստորագրության վավերացում` առանց նոտարական վավերականացման:
Ապոստիլի օգտագործումը միակ ձևն է, որը կարող է պահանջվել ստորագրության իսկության, իսկ հարկ եղած դեպքում կնիքով կամ դրոշմակնիքով հաստատված փաստաթղթի հաստատման դեպքում: Այս կոնվենցիան չի տարածվում`
• Դիպլոմատիկ կամ հյուպատոսական գործակալների կողմից կազմված փաստաթղթերի վրա; և
• Վարչական փաստաթղթերի վրա, որոնք ունեն ուղիղ կապ առևտրային կամ մաքսային գործարքների հետ:
Կոնվենցիան իր տառացի մեկնաբանմամբ չի տարածվում նաև այն ոչ պաշտոնական փաստաթղթերի վրա (այսինքն` տրված չեն պետական մարմինների կողմից և չունեն նոտարական վավերացում): Օրինակ ապոստիլը չի դրվում օտարերկրյա կազմակերպությունների առևտրային նամակների վրա: Բայց ինչպես նշված է հատուկ գրականությունում` «Առևտրային և ոչ առևտրային փաստաթղթերը դժվար է միմյանցից տարբերակել: Բացի այդ, հաճախ առևտրային փաստաթղթերի վրա նույնպես դրվում է ապոստիլ, օրինակ` բանկային (փաստաթղթերը): Այդ իսկ պատճառով պրակտիկ հարցերի լուծումը պայմանավորված է դատական և նոտարական պրակտիկայով»:   1961 թ-ի Հաագայի կոնվենցիային միացած երկրներնուտարածքները     Պետություն                         Միացման (վավերացման) ամսաթիվը և ուժի մեջ մտնելը
Ադրբեջան 2004 թ. Մայիսի 13 (միացում), 2005 թ. Մարտի 2 (ուժի մեջ է մտնում)
Ալբանիա 2003 թ. Սեպտեմբերի 3 (միացում), 2004 թ. Մայիսի 9 (ուժի մեջ է մտնում)
ԱՄՆ 1980 թ. Դեկտեմբերի 24 (միացում), 1981 թ. Հոկտեմբերի 15 (ուժի մեջ է մտնում)
Ամերիկյան Սամոա կղզիներ Կոնվենցիայի գործողությունները ծավալվում են Ամերիկյան Սամոա կղզիների վրա` որպես ԱՄՆ-ի անդրծովյան տիրույթ
Անդորրա 1996 թ. Ապրիլի 15 (միաացում), 1996 թ. Դեկտեմբերի 31 (ուժի մեջ է մտնում)
Անտիգուա և Բարբուդա 1965 թ. Փետրվարի 24 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Անտիգուայի և Բարբուդայի վրա), 1981 թ. Նոյեմբերի 1 (ուժի մեջ է մտնում)
Ավստրալիա 1994 թ. Հուլիսի 11 (միացում), 1995 թ. Մարտի 16 (ուժի մեջ է մտնում)
Ավստրիա 1967 թ. նոյեմբերի 14 (վավերացում), 1968 թ. հունվարի 13 (ուժի մեջ է մտնում)
Արգենտինա 1987 թ. Մայիսի 8 (միացում), 1988թ. Փոտրվարի 18 (ուժի մեջ է մտնում)
Արուբա 1967 թ. Մայիսի 1 (Նիդեռլանդները կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Արուբայի վրա), 1967 թ. Ապրիլի 30 (ուժի մեջ է մտնում)
Բահամյան կղզիներ 1965 թ. Փետրվարի 24 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Բահամյան կղզիների վրա), 1973 թ. Հուլիսի 10 (ուժի մեջ է մտնում ինչպես անկախ պետության համար)
Բարբադոս 1965 թ. Փետրվարի 24 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Բարբադոսի վրա), 1966 թ. նոյեմբերի 30 (ուժի մեջ է մտնում ինչպես անկախ պետության համար)
Բելգիա 1975 թ. Դեկտեմբերի 11 (վավերացում), 1976 թ. Փետրվարի 9 (ուժի մեջ է մտնում)
Բելիզ 1992 թ. Հուլիսի 17 (միացում),1993 թ. Ապրիլի 11 (ուժի մեջ է մտնում)
Բելոռուսիա 1992 թ. Մայիսի 31 (ուժի մեջ է մտնում որպես ԽՍՀՄ-ի օրինական իրավահաջորդ)
Բերմուդի կղզիներ 1965 թ. Փետրվարի 24 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Բերմուդի կղզիների վրա), 1965 թ. Ապրիլի 25 (ուժի մեջ է մտնում)
Բոթսվանա 1966 թ. Սեպտեմբերի 30 (ուժի մեջ է մտնում որպես Բեչվանալենդի իրավահաջորդ կապված Բոթսվանայի անկախության հռչակմամբ)
Բոսնիա և Հերցոգովինա 1965 թ. Հունվարի 24 (ուժի մեջ է մտնում Հարավսլավիայի համար)
Բրիտանական Անտարկտիկայի երկրամաս 1965 թ. Փետրվարի 24 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Բրիտանական Անտարկտիկայի երկրամասի վրա), 1965 թ. Ապրիլի 25 (ուժի մեջ է մտնում)
Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներ 1965 թ. Փետրվարի 24 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Բրիտանական Վիրջինյան կղզիների վրա), 1965 թ. Ապրիլի 25 (ուժի մեջ է մտնում)
Բրունեյ 1987 թ. Փետրվարի 23 (միացում), 1987 թ. Դեկտեմբերի 3 (ուժի մեջ է մտնում)
Բուլղարիա 2000 թ. Օգոստոսի 1 (միացում), 2001 թ. Ապրիլի 29 (ուժի մեջ է մտնում)
Գերմանիա 1965 թ. Դեկտեմբերի 15 (վավերացում), 1966 թ. Փետրվարի 13 (ուժի մեջ է մտնում)
Գվիանա Կոնվենցիայի գործողությունները ծավալվում են Ֆրանսիական Գվիանայի վրա` որպես Ֆրանսիայի անդրծովյան դեպարտամենտ
Գրենադա 1974 թ. Փետրվարի 7 (իրավահաջորդություն կապված Գրենադայի անկախության հռչակագրի հետ)
Գուադելուպա Կոնվենցիայի գործողությունները ծավալվում են Գուադելուպայի վրա` որպես Ֆրանսիայի անդրծովյան դեպարտամենտ
Գուամ Կոնվենցիայի գործողությունները ծավալվում են Գուամի վրա` որպես ԱՄՆ-ի անդրծովյան տիրույթ
Գուերնսեյ 1964 թ. Օգոստոսի 21 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց  Գուերնսեյի կալվածքների վրա), 1965 թ. Ապրիլի 25 (ուժի մեջ է մտնում)
Դանիա 2006 թ. Հոկտեմբերի 30 (վավերացում), 2006 թ. Դեկտեմբերի 29 (ուժի մեջ է մտնում)
Դոմինիկյան հանրապետություն 1978 թ. Նոյեմբերի 3 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Դոմինիկյան հանրապետության վրա), 2002 թ. Հոկտեմբերի 22 (իրավահաջորդություն կապված Դոմինիկայի անկախության հռչակագրի հետ)
Էկվադոր 2004 թ. Հուլիսի 2 (միացում), 2005 թ. Ապրիլի 2 (ուժի մեջ է մտնում)
Էստնիա 2000 թ. Դեկտեմբերի 11 (միացում), 2001 թ. Սեպտեմբերի 30 (ուժի մեջ է մտնում)
Թուրքիա 1985 թ. Հուլիսի 31 (վավերացում), 1985 թ. Սեպտեմբերի 29 (ուժի մեջ է մտնում)
Իռլանդիա 1999 Հունվարի 8, 1999 (վավերացում), 1999 թ. Մարտի 9 (ուժի մեջ է մտնում)
Իսլանդիա 2004 թ. Սեպտեմբերի 28 (վավերացում), 2004 թ. Նոյեմբերի 27 (ուժի մեջ է մտնում)
Իսպանիա 1978 թ. Հուլիսի 27 (վավերացում), 1978 թ. Սեպտեմբերի 25 (ուժի մեջ է մտնում)
Իսրայել 1977 թ. Նոյեմբերի 11 (միացում), 1978 թ. Օգոստոսի 14 (ուժի մեջ է մտնում)
Իտալիա 1977 թ. Դեկտեմբերի 13 (վավերացում), 1978 թ. Փետրվարի 11 (ուժի մեջ է մտնում)
Լատվիա 1995 թ. Մայիսի 11 (միացում), 1996 թ. Հունվարի 30 (ուժի մեջ է մտնում)
Լեհաստան 2004 թ. Նոյեմբերի 19 (միացում), 2005 թ. Օգոստոսի 14 (ուժի մեջ է մտնում)
Լեսոտո 1965 թ. Փետրվարի 24 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Բասուտոլենդի վրա), 1972 թ. Ապրիլի 24 (իրավահաջորդություն կապված Լեսոտոյի անկախության հռչակագրի հետ)
Լիբերիա 1995 թ. Մայիսի 24 (միացում), 1996 թ. Փետրվարի 8 (ուժի մեջ է մտնում)
Լիխտենշտայն 1972 թ. Հուլիսի 19 (վավերացում), 1972 թ. Սեպտեմբերի 17 (ուժի մեջ է մտնում)
Լիտվա 1996 թ. Նոյեմբերի 5 (միացում), 1997 թ. Հուլիսի 19 (ուժի մեջ է մտնում)
Լյուքսեմբուրգ 1979 թ. Ապրիլի 4 (վավերացում), 1979 թ. Հուլիսի 3 (ուժի մեջ է մտնում)
Խորվաթիա 1965 թ. Հունվարի 24 (ուժի մեջ է մտնում Հարավսլավիայի համար), 1993 թ. Ապրիլի 5 (Խորվատիան հայտարարեց Կոնվենցիայի նկատմամբ իրավահաջորդության մասին)
Կայմանի կղզիներ 1965 թ. Փետրվարի 24 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Կայմանի կղզիների վրա), 1965 թ. Ապրիլի 25 (ուժի մեջ է մտնում)
Կիպրոս 1972 թ. Հուլիսի 26 (միացում), 1973 թ. Ապրիլի 30 (ուժի մեջ է մտնում)
Կոլումբիա 2000 թ. Ապրիլի 27 (միացում), 2001 թ. Հունվարի 30 (ուժի մեջ է մտնում)
Կորեա (հարավային) 2006 թ. Հոկտեմբերի 25 (միացում), 2007 թ. Հուլիսի 14 (ուժի մեջ է մտնում)
Կուկի կղզիներ 2004 թ. Հուլիսի 13 (միացում), 2005 թ. Ապրիլի 30 (ուժի մեջ է մտնում)
Հայաստան
Հարավ-աֆրիկյան հանրապետություն 1994 թ. Օգոստոսի 3 (միացում), 1995 թ. Ապրիլի 30 (ուժի մեջ է մտնում)
Հյուսիսային Մարիանա կղզիներ Կոնվենցիայի գործողությունները ծավալվում են Հյուսիսային Մարիանա կղզիների վրա` որպես ԱՄՆ-ի անդրծովյան տիրույթ
Հնդկաստան 2004 թ. Հոկտեմբերի 26 (միացում), 2005 թ. Հուլիսի 14 (ուժի մեջ է մտնում)
Հոնդուրաս 2004 թ. Հունվարի 20 (միացում), 2004 թ. Սեպտեմբերի 30 (ուժի մեջ է մտնում)
Հունաստան 1985 թ. Մարտի 19 (վավերացում), 1985 թ. Մայիսի 18 (ուժի մեջ է մտնում)
Հունգարիա 1972 թ. Ապրիլի 18 (միացում), 1973 թ. Հունվարի 18 (ուժի մեջ է մտնում)
Ղազախստան 2000 թ. Ապրիլի 5 (միացում), 2001 թ. Հունվարի 30 (ուժի մեջ է մտնում)
Ճապոնիա 1970 թ. Մայիսի 28 (վավերացում), 1970 թ. Հուլիսի 27 (ուժի մեջ է մտնում)
Մակեդոնիա 1965 թ. Հունվարի 24 ուժի մեջ է մտնում Հարավսլավիայի համար), 1993 թ. Սեպտեմբերի 20 (Մակեդոնիան հայտարարեց Կոնվենցիայի նկատմամբ իրավահաջորդության մասին)
Մալավի 1967 թ. Փետրվարի 24 (միացում), 1967 թ. Դեկտեմբերի 2 (ուժի մեջ է մտնում)
Մալթա 1967 թ. Հուլիսի 12 (միացում), 1968 թ. Մարտի 3 (ուժի մեջ է մտնում)
Մայոտտա Կոնվենցիայի գործողությունները ծավալվում են Մայոտտայի վրա` որպես Ֆրանսիայի անդրծովյան համայնք
Մավրիտուս 1965 թ. Փետրվարի 24 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Մավրիտուսի վրա), 1968 թ. Դեկտեմբերի 20 (իրավահաջորդություն` կապված Մավրիտուսի անկախության հռչակագրի հետ)
Մարշալյան կղզիներ 1991 թ. Նոյեմբերի 18 (միացում), 1992 թ. օգոստոսի 14 (ուժի մեջ է մտնում)
Մեծ Բրիտանիա 1964 թ. Օգոստոսի 21 (միացում), 1965 թ. Հունվարի 24 (ուժի մեջ է մտնում)
Մեքսիկա 1994 թ. Դեկտեմբերի 11 (միացում), 1995 թ. Օգոստոսի 14 (ուժի մեջ է մտնում)
Մէն 1964 թ. Օգոստոսի 21 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Մէն կղզու վրա), 1965 թ. Հունվարի 24 (ուժի մեջ է մտնում)
Մոլդավիա 2006 թ. Հունիսի 19 (միացում), 2007 թ. Մառտի 16 (ուժի մեջ է մտնում)
Մոնակո 2002 թ. Ապրիլի 24 (միացում), 2002 թ. Դեկտեմբերի 31 (ուժի մեջ է մտնում)
Մոնտսերրատ 1965 թ. Փետրիվարի 24 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Մոնտսերրատի վրա), 1965 թ. Ապրիլի 25 (ուժի մեջ է մտնում)
Նամիբիա 2000 թ. Ապրիլի 24 (միացում), 2001 թ. Հունվարի 30 (ուժի մեջ է մտնում)
Նիդեռլանդներ 1965 թ. Օգոստոսի 9 (վավերացում), 1965 թ. Հոկտեմբերի 8 (ուժի մեջ է մտնում)
Նիդեռլանդների Անտիլյան կղզիներ 1967 թ. Մարտի 1 (Նիդեռլանդները կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Նիդեռլանդների Անտիլյան կղզիների վրա), 1967 թ. Ապրիլի 30 (ուժի մեջ է մտնում)
Նյուե 1998 թ. Հունիսի 10 (միացում), 1999 թ. Մարտի 2 (ուժի մեջ է մտնում)
Նյու Կալեդոնիա Կոնվենցիայի գործողությունները ծավալվում են Նյու Կալեդոնիայի վրա` որպես Ֆրանսիայի անդրծովյան տերետորիա
Նոր Զելանդիա 2001 թ. Փետրվարի 7 (միացում), 2001 թ. Նոյեմբերի 22 (ուժի մեջ է մտնում)
Նորվեգիա 1983 թ. Մայիսի 30 (վավերացում), 1983 թ. Հուլիսի 29 (ուժի մեջ է մտնում)
Շվեդիա 1999 թ. Մարտի 2 (վավերացում), 1999 թ. Մայիսի 1 (ուժի մեջ է մտնում)
Շվեցարիա 1973 թ. Հունվարի 10 (վավերացում), 1973 թ. Մարտի 11 (ուժի մեջ է մտնում)
Չեխոսլովակիա 1998 թ. Հունիսի 23 (միացում), 1999 թ. Մարտի 16 (ուժի մեջ է մտնում)
Չերնոգորիա 1965 թ. Հունվարի 24 (ուժի մեջ է մտնում Հարավսլավիայի համար), 2001 թ. Ապրիլի 26 (Հարավսլավիայի հանրապետական միությունը հայտարարեց Կոնվենցիայի նկատմամբ իրավահաջորդության մասին), 2006 թ. Հունիսի 3 (իրավահաջորդություն` կապված Չերնոգորիայի անկախության հռչակագրի հետ)
Չինաստան
Աոմին (Մակաո) 1969 թ. Փետրվարի 4 (ուժի մեջ է մտնում Մակաոյի համար որպես Պորտուգալիայի տիրույթ), Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը (ՉԺՀ) հաստատել է կոնվենցիայի գործողությունները Աոմինի (Մակաոյի) համար` վերջինիս միանալու օրվանից – 1999 թ. Դեկտեմբերի 20
Հոնկոնգ 1965 թ. Ապրիլի 25 (ուժի մեջ է մտնում Հոնկոնգի համար որպես Մեծ Բրիտանիայի սեփականություն),  ՉԺՀ հաստատել է կոնվենցիայի գործողությունները Հոնկոնգի համար` վերջինիս միանալու օրվանից – 1997 թ. Հուլիսի 1
Պանամա 1990 թ. Հոկտեմբերի 30 (միացում), 1991 թ. Օգոստոսի 4 (ուժի մեջ է մտնում)
Պորտուգալիա 1968 թ. Դեկտեմբերի 6 (վավերացում), 1969 թ. Փետրվարի 4 (ուժի մեջ է մտնում)
Պուերտո Ռիկո Կոնվենցիայի գործողությունները ծավալվում են Պուերտո Ռիկոյի վրա` որպես ԱՄՆ-ի անդրծովյան տիրույթներ
Ջերսի 1964 թ. Օգոստոսի 21 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Ջերսիի կալվածքների վրա), 1965 թ. Հունվարի 24 (ուժի մեջ է մտնում)
Ջիբրալթար 1965 թ. Փետրվարի 24 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Ջիբրալթարի վրա), 1966 թ. Փետրվարի 13 (ուժի մեջ է մտնում)
Ռեյունիոն Կոնվենցիայի գործողությունները ծավալվում են Ռեյունիոնի վրա` որպես Ֆրանսիայի անդրծովյան տիրույթներ
Ռումինիա 2000 թ. Հունիսի 7 (միացում), 2001 թ. Մարտի 16 (ուժի մեջ է մտնում)
Ռուսաստանի Դաշնություն 1992 թ. Մայիսի 31 (ուժի մեջ է մտնում որպես ԽՍՀՄ իրավախորհրդատու)
Սալվադոր 1995 թ. Սեպտեմբերի 14 (միացում), 1996 թ. Մայիսի 31 (ուժի մեջ է մտնում)
Սամոա 1999 թ. Հունվարի 18 (միացում), 1999 թ. Սեպտեմբերի 13 (ուժի մեջ է մտնում)
Սան Մարինո 1994 թ. Մայիսի 26 (միացում), 1995 թ. Փետրվարի 13 (ուժի մեջ է մտնում)
Սան Տոմե և Պրինսիպի 2007 թ. Դեկտեմբերի 19 (միացում), 2008 թ. Սեպտեմբերի 13 (ուժի մեջ է մտնում)
Սեյշելներ 1978 թ. Հունիսի 9 (միացում), 1979 թ. Մարտի 31 (ուժի մեջ է մտնում)
Սենտ Լյուսիա 2001 թ. Դեկտեմբերի 5 (միացում), 2002 թ. Հուլիսի 31 (ուժի մեջ է մտնում)
Սենտ Կիտս և Նևիսի 1964 թ. Փետրվարի 26 (միացում), 1994 թ. Դեկտեմբերի 14 (ուժի մեջ է մտնում)
Սենտ Հելենա կղզիներ 1965 թ. Փետրվարի 24 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Սենտ Հելենա կղզիների վրա), 1965 թ. Ապրիլի 25 (ուժի մեջ է մտնում)
Սեն Պիեռ և Միքելոն Կոնվենցիայի գործողությունները ծավալվում են Սեն Պիեռ և Միքելոնի վրա` որպես Ֆրանսիայի անդրծովյան տիրույթներ
Սենտ-Վինսենտ և Գրենադիններ 1965 թ Փետրվարի 24 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Սենտ-Վինսենտի և Գրենադինների վրա), 1979 թ. Հոկտեմբերի 27 (իրավահաջորդություն կապված Սենտ-Վինսենտի և Գրենադինների անկախության հռչակագրի հետ)
Սերբիա 1965 թ. Հունվարի 24 (ուժի մեջ է մտնում Հարավսլավիայի համար), 2001 թ. Ապրիլի 26 (Հարավսլավիայի հանրապետական միությունը հայտարարեց կոնվենցիայի նկատմամբ իրավահաջորդության մասին), 2006 թ. Հուլիսի 9 (հայտարարեց կոնվենցիայի նկատմամբ իրավահաջորդության մասին կապված Չեռնոգորիայի և Սերբիայի հետ կոնֆեդերատիվ միությունից ելնելու հետ)
Սլովակիա 1965 թ. Հունվարի 24 (ուժի մեջ է մտնում), 1992 թ. Հունիսի 8 (Սլովակիան հայտարարեց կոնվենցիայի նկատմամբ իրավահաջորդության մասին)
Սլովենիա 1965 թ. Հունվարի 24 (ուժի մեջ է մտնում Հարավսլավիայի համար), 1992 թ. Հունիսի 8 (Սլովենիան հայտարարեց կոնվենցիայի նկատմամբ իրավահաջորդության մասին)
Սվազիլենդ 1965 թ. Փետրվարի 24 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Սվազիլենդի վրա), 1978 թ. Հուլիսի 3 (իրավահաջորդություն կապված Սվազիլենդի անկախության հռչակագրի հետ)
Սուրինամ 1967 թ. Մայիսի 16 (Նիդեռլանդները կիրառեց Կոնվենցիայի գործողությունները Սուրինամի վրա), 1975 թ. Նոյեմբերի 25 (իրավահաջորդություն կապված Սուրինամի անկախության հռչակագրի հետ)
Վանուատու 1980 թ. Հուլիսի 30 (ուժի մեջ է մտնում որպես  Նոր Հեբրիդների իրավահաջորդ կապված Վանուատուի անկախության հռչակագրի հետ)
Վենեսուելա 1998 թ. Հուլիսի 1 (միացում), 1999 թ. Մարտի 16 (ուժի մեջ է մտնում)
Վիրջինյան կղզիներ (ԱՄՆ) Կոնվենցիայի գործողությունները ծավալվում են Ամերիկյան Վիրջինյան կղզիների վրա` որպես անդրծովյան տիրույթներ
Վրաստան 2006 թ. Օգոստոսի 21 (միացում), 2007 թ. Մայիսի 14 (ուժի մեջ է մտնում)
Տերկս և Կայկոս 1965 թ. Փետրվարի 24 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Տերկս և Կայկոսի վրա), 1965 թ. Ապրիլի 25 (ուժի մեջ է մտնում)
Տոնգա 1965 թ. Փետրվարի 24 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Տոնգայի վրա), 1970 թ. Հունիսի 4 (իրավահաջորդություն` կապված Տոնգայի անկախության հռչակագրի հետ)
Տրինիդադ և Տոբագո 1999 թ. Հոկտեմբերի 28 (միացում), 2000 թ. Հուլիսի 14 (ուժի մեջ է մտնում)
Ուկրանիա 2003 թ. Ապրիլի 2 (միացում), 2003 թ. Դեկտեմբերի 22 (ուժի մեջ է մտնում)
Ուոլլիս և Ֆուտունա Կոնվենցիայի գործողությունները ծավալվում են Ուոլլիս և Ֆուտունայի վրա` որպես Ֆրանսիայի անդրծովյան տիրույթներ:
Ֆինլանդիա 1985 թ. Հունիսի 27 (վավերացում), 1985 թ. Օգոստոսի 26 (ուժի մեջ է մտնում)
Ֆիջի 1965 թ. Փետրվարի 24 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Ֆիջիի վրա), 1970 թ. Հոկտեմբերի 10 (իրավահաջորդություն կապված անկախության հռչակագրի հետ)
Ֆոլկլենդյան կղզիներ 1965 թ. Փետրվարի 24 (Մեծ Բրիտանիան կոնվենցիայի գործողությունները տարածեց Ֆոլկլենդյան կղզիների վրա), 1965 թ. Ապրիլի 25 (ուժի մեջ է մտնում)
Ֆրանսիա 1964 թ. Նոյեմբերի 25 (վավերացում), 1965 թ. Հունվարի 24 (ուժի մեջ է մտնում)
Ֆրանսիական Պոլինեզիա Կոնվենցիայի գործողությունները ծավալվում են Ֆրանսիական Պոլինեզիայի վրա` որպես Ֆրանսիայի անդրծովյան համայնք

Apostile. The Hague Convention of 1961
The Hague Convention of 1961. Countries and territories on which the actions of Hague Convention of 1961 are applied to.
The Principal of the Convention
The States signatories to the present Convention mutually refuse the requirements of consular legalization of official documents, which were committed at the territory of one of the contracting states and should be represented at the territory of the other contracting state.
For the purposes of the present Convention the followings are deemed to be official documents:
• Documents emanating from an authority or an official connected with the state jurisdiction, including documents emanating from a public prosecutor, a clerk of a court or law-enforcement officer;
• Administrative documents (particularly registration certificate of acts of civil status);
• Notarial acts;
• Official notes such as note of registration; visas with confirmation of data; signature guarantee on the document without confirmation by the notary.
The use of an apostille is the only formality which can be needed for the guarantee of the authenticity of the signature the merit of which a person has advanced by signing a document, and authenticity of a seal or a stamp at a proper event, affirmed to that document.
However, the present Convention shall not apply:
(a) to documents executed by diplomatic or consular agents;
(b) to administrative documents dealing directly with commercial or customs operations.
The present Convention does not apply to the documents which are not official (that is, which are not from the state bodies and do not have notarial certificate). For example, apostille is not put on commercial letters from foreign firms.
But as it is mentioned in the special literature, «it’s difficult to take delimitation between commercial and non-commercial documents in the practice. Besides, an apostille frequently is put on commercial documents, such as banking documents. That’s why much depends on the juridical and notarial practice while resolving practical issues».
Countries and territories on which the actions of Hague Convention of 1961 are applied to:
State                                       Date of ratification and coming into force
Albania
On September 3, 2003 (affiliation), on May 9, 2004 (came into force)
American Samoa
The actions of the present Convention are applied to American Samoa as to the overseas possessions of the USA
Andorra
On April 15, 1996 (affiliation), on December 31, 1996 (came into force)
Antigua and Barbuda
On February 24, 1965 (Great Britain extended actions of the Convention to Antigua and Barbuda), on November 1, 1981 (came into force)
Argentina
On May 8, 1987 (affiliation), on February 18, 1988 (came into force)
Armenia
On November 19, 1993 (affiliation), on August 14, 1994 (came into force)
Aruba
On May 1, 1967 (The Netherlands extended actions of the Convention to Aruba), on April 30, 1967 (came into force)
Australia
On July 11, 1994 (affiliation), on March 16, 1995 (came into force)
Austria
On November 1967 (ratification), on January 13, 1968 (came into force)
Azerbaijan
On May 13, 2004 (affiliation), on March 2, 2005 (came into force)
Bahamas
On February 24, 1965 (Great Britain extended actions of the Convention to BahamasIsland), on July 10, 1973 (came into force as for an independent state)
Barbados
On February 24, 1965 (Great Britain extended actions of the Convention to Barbados), on November 30, 1966 (came into force as for an independent state)
Belarus
On May 31, 1992  (came into force as for legal successor of USSR)
Belgium
On December 11, 1975 (ratification), on February 9, 1976 (came into force)
Belize
On July 17, 1992 (affiliation), on April 11, 1993 (came into force)
Bermuda Islands
On February 24, 1965 (Great Britain extended actions of the Convention to BermudaIslands), on April 25, 1965 (came into force)
Bosnia and Herzegovina
On January 24, 1965 (came into force for Yugoslavia)
Botswana
On September 30, 1966 (came into force as for legal successor of Bechuanaland in connection with declaration of independence of  Botswana)
British Antarctic Territory
On February 24, 1965 (Great Britain extended actions of the Convention to British Antarctic Territory), on April 25, 1965 (came into force)
British Virgin Islands
On February 24, 1965 (Great Britain extended actions of the Convention to British Virgin Islands), on April 25, 1965 (came into force)
Brunei
On February 23, 1987 (affiliation), on December 3, 1987 (came into force)
Bulgaria
On August 1, 2000 (affiliation), on April 29, 2001 (came into force)
Cayman Islands
On February 24, 1965 (Great Britain extended actions of the Convention toCayman Islands), on April 25, 1965 (came into force)
China
Aomin (Makao)
On February 4, 1969 (came into force for Makao as possession of Portugal),  PRC confirmed the actions of the present Convention for Aomin (Makao) with the joining date  of that territory – December 20, 1999
Hong Kong (Xianggang)
On April 25, 1965 (came into force for Hong Kong as property of GB), the PRC confirmed the actions of the present Convention for Xianggang (Hong Kong) with the joining date  of that territory- July 1, 1997
Colombia
On April 27, 2000 (affiliation), on January 30, 2001 (came into force)
Cook Islands
On July 13, 2004 (affiliation), on April 30, 2005 (came into force)
Croatia
On January 24, 1965 (came into force for Yugoslavia) on April 5, 1993 (Croatia announced about the legal succession in relation to the Convention)
Cyprus
On July 26, 1972 (affiliation), on April 30, 1973 (came into force)
Czech Republic
On June 23, 1998 (affiliation), on March 16, 1999 (came into force)
Denmark
On October 30, 2006 (ratification), on December 29, 2006 (came into force)
Dominica
On November 3, 1978 (Great Britain extended actions of the Convention to Dominica), on October 22, 2002 (legal succession in connection with declaration of independence of  Dominica)
Ecuador
On July 2, 20074 (affiliation), on April 2, 2005 (came into force)
El Salvador
On September 14, 1995 (affiliation), on May 31, 1996 (came into force)
Estonia
On December 11, 2000 (affiliation), on September 30, 2001 (came into force)
FalklandIsland (Islas Malvinas)
On February 24, 1965 (Great Britain extended actions of the Convention to FalklandIsland), on April 25, 1965 (came into force)
Fiji
On February 24, 1965 (Great Britain extended actions of the Convention to Fiji), on October 10, 1970 (legal succession in connection with declaration of independence of Fiji)
Finland
On June 27, 1985 (ratification), on August 26, 1985 (came into force)
France
On November 25, 1964 (ratification), on January 24, 1965 (came into force)
French Polynesia
The action of the present Convention is extended to French Polynesia as in overseas community of France.
Georgia
On August 21, 2006 (affiliation), on May 14, 2007 (came into force)
Germany
On December 15, 1965 (ratification), on February 13, 1966 (came into force)
Gibraltar
On February 24, 1965 (Great Britain extended actions of the Convention to Gibraltar), on February 13, 1966 (came into force)
Great Britain
On August 21, 1964 (affiliation), on January 24, 1965 (came into force)
Greece
On March 19, 1985 (ratification), on May 18, 1985 (came into force)
Grenada
On February 7, 1974 (legal succession in connection with declaration of independence of Grenada)
Guadeloupe
The action of the present Convention is extended to Guadeloupe as at overseas department of France
Guam
The action of the present Convention is extended to Guam as in overseas possessions of USA
Guernsey
On August 21, 1964 (Great Britain extended actions of the Convention to bailiff county of Guernsey), on April 25, 1965 (came into force)
Guiana
The action of the present Convention is extended to French Guiana as at overseas department of France
Honduras
On January 20, 2004 (affiliation), on September 30, 2004 (came into force)
Hungary
On April 18, 1972 (affiliation), on January 18, 1973 (came into force)
Iceland
On September 28, 2004 (ratification), on November 27, 2004 (came into force)
India
On October 26, 200 (affiliation), on July 14, 2005 (came into force)
Ireland
On January 8, 1999 (ratification), on March 9, 1999 (came into force)
Israel
On November 11, 1977 (affiliation), on August 14, 1978 (coming into force)
Italy
On December 13, 1977 (ratification), on February 11, 1978 (came into force)
Japan
On May 28, 1970 (ratification), on July 27, 1970 (came into force)
Jersey
On August 21, 1964 (Great Britain extended actions of the Convention to bailiff county of Jersey), on January 24, 1965 (came into force)
Kazakhstan
On April 5, 2000 (affiliation), on January 30, 2001 (came into force)
Korea (South)
On October 25, 2006 (affiliation), on July 14, 2007 (came into force)
Latvia
On May 11, 1995 (affiliation), on January 30, 1996 (came into force)
Lesotho
On February 24, 1965 (Great Britain extended actions of the Convention to Basutoland), on April 24, 1972 (legal succession in connection with declaration of independence of Lesotho)
Liberia
On May 24, 1995 (affiliation), on February 8, 1996 (came into force)
Liechtenstein
On July 19, 1972 (ratification), on September 17, 1972 (came into force)
Lithuania
On  November 5, 1996 (affiliation), on July 19, 1997 (came into force)
Luxembourg
On April 4, 1979 (ratification), on July 3, 1979 (came into force)
Macedonia
On January 24, 1965 came into force for Yugoslavia), on September 20, 1993 (Macedonia announced about the legal succession in relation with the Convention)
Maine
On August 21, 1964 (Great Britain extended actions of the Convention to Maine island), on January 24, 1965 (came into force)
Maiotta
The action of the present Convention is extended to Maiotta as in overseas community of France.
Malawi
On February 24, 1967 (affiliation), on December 2, 1967 (came into force)
Malta
On July 12, 1967 (affiliation), on March 3, 1968 (came into force)
Marshall Islands
On November 18, 1991 (affiliation), on August 14, 1992 (came into force)
Mauritius
On February 24, 1965 (Great Britain extended actions of the Convention to Mauritius), on December 20, 1968 (legal succession in connection with declaration of independence of Mauritius)
Mexico
On December 11, 1994 (affiliation), on August 14, 1995 (came into force)
Moldavia
On June 19, 2006 (affiliation), on March 16, 2007 (came into force)
Monaco
On April 24, 2002 (affiliation), on December 31, 2002 (came into force)
Montenegro
On January 24, 1965 (came into force for Yugoslavia), on April 26, 2001 (Union of Republic of Yugoslavia announced about the legal succession in relation to the Convention), on June 3, 2006 (legal succession in connection with declaration of independence of Montenegro)
Montserrat
On February 24, 1965 (Great Britain extended actions of the Convention to Montserrat), on April 25, 1965 (came into force)
Namibia
On April 24, 2000 (affiliation), on January 30, 2001 (came into force)
New Caledonia
The action of the present Convention is extended to New Caledonia as in overseas territory of France.
New Zealand
On February 7, 2001 (affiliation), on November 22, 2001 (came into force)
Netherlands
On August 9, 1965 (ratification), on October 8, 1965 (came into force)
Netherlands Antillian guilder
On March 1, 1967 (The Netherlands extended actions of the Convention to Netherlands Antillian guilder), on April 30, 1967 (came into force)
Niue
On June 10, 1998 (affiliation), on March 2, 1999 (came into force)
Northern Mariana Islands
The action of the present Convention is extended to  Northern Mariana Islands as to the overseas possessions of the USA
Norway
On May 30, 1983 (ratification), on July 29, 1983 (came into force)
Panama
On October 30, 1990 (affiliation), on August 4, 1991 (came into force)
Poland
On November 19, 2004 (affiliation), on August 14, 2005 (came into force)
Portugal
On December 6, 1968 (ratification), on February 4, 1969 (came into force)
Puerto Rico
The action of the present Convention is extended to Puerto Rico as to the overseas possessions of the USA
Republic of South Africa
On August 3, 1994 (affiliation), on April 30, 1995 (came into force)
Réunion
The action of the present Convention is extended to  Réunion as to the overseas region of France
Romania
On June 7, 2000 (affiliation), on March 16, 2001 (came into force)
Russian Federation
On May 31, 1992 (came into force as for legal successor of USSR)
Samoa
On January 18, 1999 (affiliation), on September 13, 1999 (coming into force)
San Marino
On May 26, 1994 (affiliation), on February 13, 1995 (came into force)
San Tome and Principe
On December 19, 2007 (affiliation), on September 13, 2008 (came into force)
Serbia
On January 24, 1965 (came into force for Yugoslavia), on April 26, 2001 (Union of Republic of Yugoslavia announced about the legal succession in relation to the Convention), on July 9, 2006 (announced about the legal succession in relation to the Convention in connection with retirement of Montenegro from the Confederation Union with Serbia)
Seychelles
On June 9, 1978 (affiliation), on March 31, 1979 (came into force)
Slovakia
On January 24, 1965 (came into force for Yugoslavia), on June 8, 1992 (Slovenia announced about the legal succession in relation to the Convention)
Slovenia
Spain
On July 27, 1978 (ratification), on September 25, 1978 (coming into force)
St. HelenaIsland
On February 24, 1965 (Great Britain extended actions of the Convention to St. HelenaIsland), on April 25, 1965 (came into force)
St Kitts and Nevis
On February 26, 1994 (affiliation), on December 14, 1994 (came into force)
St Lucia
On December 5, 2001 (affiliation), on July 31, 2002 (came into force)
St. Pierre and Miquelon
The action of the present Convention is extended to  St. Pierre and Miquelon as to the overseas community of France
St. Vincent and the Grenadines
On February 24, 1965 (Great Britain extended actions of the Convention to St. Vincent and the Grenadines), on October 27, 1979 (legal succession in connection with declaration of independence of St. Vincent and the Grenadines)
Suriname
On May 16, 1967 (The Netherlands applied actions of the Convention to Suriname), on November 25, 1975 (legal succession in connection with declaration of independence of Suriname)
Swaziland
On February 24, 1965 (Great Britain extended actions of the Convention to Swaziland), on July 3, 1978 (legal succession in connection with declaration of independence of Swaziland)
Sweden
On March 2, 1999 (ratification), on May 1, 1999 (came into force)
Switzerland
On January 10, 1973 (ratification), on March 11, 1973 (came into force)
Terks and Kaikos
On February 24, 1965 (Great Britain extended actions of the Convention to the Island of Terks and Kaikos), on April 25, 1965 (came into force)
Tonga
On February 24, 1965 (Great Britain extended actions of the Convention to Tonga), on June 4, 1970 (legal succession in connection with declaration of independence of Tonga)
Trinidad and Tobago
On October 28, 1999 (affiliation), on July 14, 2000 (came into force)
Turkey
On July 31, 1985 (ratification), on September 29, 1985 (came into force)
Ukraine
On April 2, 2003 (affiliation), on December 22, 2003 (came into force)
USA
On December 24, 1980 (affiliation), on October 15, 1981 (came into force)
Vanuatu
On July 30, 1980 (came into force as for legal successor of New Hebrides in connection with the declaration of independence of Vanuatu)
Venezuela
On July 1, 1998 (affiliation), on March 16, 1999 (came into force)
Virgin Islands (USA)
The action of the present Convention is extended to American Virgin Islands as for overseas possessions
Wallis-et-Futuna
The action of the present Convention is extended to Wallis-et-Futuna as in overseas territory of France.