Արամ Օրբելյան. «Հայաստանն անցնում է նոտարական ծառայությունների էլեկտրոնային համակարգին» - Armenpres
«Որպես Էլեկտրոնային նոտարի վերջնական և երկարաժամկետ արդյունք՝ ակնկալվում է, որ կբարձրանա քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության և սպասարկման որակից բավարարված լինելու մակարդակը»,- Ա.Օրբելյան
A.Orbelyan
2014թ. հունվարի 20-ին ՀՀ Արդարադատության փոխնախարար Արամ Օրբելյանը «Արմենպրեսի» հետ զրուցեց Հայաստանում փորձարկվող նոտարական ծառայությունների էլեկտրոնային համակարգի շուրջ՝ տեղեկացնելով, որ համակարգը նախատեսվում է ամբողջությամբ գործարկել 2014 թ.-ի վերջին: Էլեկտրոնային նոտարի համակարգի գործարկմամբ կբարձրանա քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության և սպասարկման որակից բավարարված լինելու մակարդակը, կբարելավվի նոտարական գրասենյակների ներքին կառավարումը, կբացառվեն փաստաթղթեր կեղծելու հնարավորությունն ու փաստաթղթային քաշքշուկները:  Արամ Օրբելյանը տեղեկացրեց, որ համակարգի գործարկման դեպքում հնարա­վոր կլինի ստեղծել ընթացակարգերի ավտոմատացման միջավայր, որտեղ նոտարական գործողությունների բոլոր փուլերը կիրականացվեն էլեկտրոնային եղանակով:
«Էլեկտրոնային նոտարի համակարգի ամբողջական ներդրմամբ նոտարին հնարավորություն կտրվի նոտարական գործողությունների կատարման համար մի շարք փաստաթղթեր կամ տեղեկատվություն ստանալ անձամբ, առցանց էլեկտրոնային փաստաթղթերի փոխանակման միջոցով` զերծ պահելով դիմողին լրացուցիչ փաստաթղթեր այլ մարմիններից ստանալու պարտականությունից»,- ասաց Օրբելյանը:
Արդարադատության փոխնախարարի խոսքով՝ հնարավորություն կստեղծվի նաև նոտարիատի բնագավառում որոշ հանրային ծառայությունների մատուցման «մեկ պատուհանի» ներդրման համար: «Նշվածի արդյունքում կկրճատվեն նոտարական վավերացման ժամկետները, կբարելավվի նոտարական գրասենյակների ներքին կառավարումը, կբացառվի փաստաթղթեր կեղծելու հնարավորությունը, կպարզեցվեն ժառանգության գործերի վարման ընթացակարգերը, իրական ժամանակում հասանելի կլինի վիճակագրական տեղեկատվությունը և այլն: Որպես վերջնական և երկարաժամկետ արդյունք՝  ակնկալվում է, որ կբարձրանա քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության և սպասարկման որակից բավարարված լինելու մակարդակը»,- ասաց ՀՀ արդարադատության փոխնախարարը:
Էլեկտրոնային նոտարի համակարգի ծրագրային մասը պատրաստվել է ամբողջությամբ և գտնվում է ակտիվ փորձարկման փուլում: Մի շարք նոտարական գրասենյակներում այն կիրառվում է փորձնական ռեժիմով. միաժամանակ հիմնական գործընթացը շարունակում է կատարվել թղթային տարբերակով: Համակարգի վերջնական և ամբողջ ծավալով գործարկման համար, փոխնախարարի խոսքով, անհրաժեշտ է փոփոխություններ  կատարել «Նոտարիատի մասին» ՀՀ օրենքում, ինչպես նաև որոշակի տեխնիկական փոփոխություններ այլ էլեկտրոնային կառավարման համակարգերում՝ կադաստր, անձնագրային բաժին, ավտոմեքենաների ռեգիստր և այլն:
«Օրենքի փոփոխությունների նախագիծը հիմա լրամշակման փուլում է, իսկ համակարգերի տեխնիկական համակցումը իրականացվում է փորձարկմանը զուգահեռ»,- ասաց փոխնախարարը՝ հավելելով, որ այժմ համակարգը փորձարկվում է մոտ տասը նոտարական գրասենյակում: «Նոտարական պալատի հետ ձեռք բերված համաձայնությամբ՝ 2014 թվականի փետրվարի 3-ից համակարգը լիազորագրերի մասով կփորձարկվի բոլոր նոտարական գրասենյակներում  և փորձարկումների ծավալը (գործարքների մասով) կավելանա յուրաքանչյուր ամիս»,- ասաց Օրբելյանը:
Օրիգինալ հոդվածը՝ «Հայաստանն անցնում է նոտարական ծառայությունների էլեկտրոնային համակարգին» © Armenpress
Օրիգինալ հոդվածը՝ «Հայաստանն անցնում է նոտարական ծառայությունների էլեկտրոնային համակարգին» © ՀՀ Նոտարական պալատի կայք

"The electronic notary system will raise the effectiveness civil rights protection and the satisfaction with the service, as well as will improve the internal management of the notary centers and exclude the cases of document forging and document-related delays," A.Orbelyan
A.Orbelyan
January 20, 2014, The Deputy Minister of Justice of RA Aram Orbelyan had an interview with Armenpress on the implementation of electronic notary services in Armenia and informed that the finalization of the system is planned for the end of 2014. The electronic notary system will raise the effectiveness civil rights protection and the satisfaction with the service, as well as will improve the internal management of the notary centers and exclude the cases of document forging and document-related delays. The system implementation will allow to create an environment for the automation of procedures, where all the stages of the required notary actions will be carried out electronically. "The introduction of the electronic notary system will enable the notary to get a variety of documents or information in person via exchange of electronic documents while keeping the applicant aside from the obligation to get additional documents from other bodies," - said Mr. Orbelyan.
Original article © Armenpress
Armenia introduces online notary services system
Jenuary 20, 2014,
The electronic system of the notary services applied in Armenia is intended to be introduces in the end of 2014. The electronic system will raise the level of the protection of the citizen's rights and the satisfaction with the service quality, aw well as improve the internal management of the notary centers and exclude the cases of document forging and document-related delays. The Deputy Minister of Justice of RA Aram Orbelyan told Armenpress that the system implementation will make it possible to create an environent for the automation of procedures, where all the stages of the required notary actions will be carried out electronically.
"The introduction of the electronic notary system will enable the notary to get a variety of documents or information in person via exchane of online documents while keeping the applicant aside from the obligation to get additional documents from other bodies," - Said Orbelyan.January 20, 2014, the electronic system of the notary services applied in Armenia is intended to be introduces in the end of 2014. The electronic system will raise the level of the protection of the citizen's rights and the satisfaction with the service quality, as well as improve the internal management of the notary centers and exclude the cases of document forging and document-related delays. The Deputy Minister of Justice of RA Aram Orbelyan told Armenpress that the system implementation will make it possible to create an environment for the automation of procedures, where all the stages of the required notary actions will be carried out electronically. «The introduction of the electronic notary system will enable the notary to get a variety of documents or information in person via exchange of electronic documents while keeping the applicant aside from the obligation to get additional documents from other bodies," - Said Orbelyan.