Գևորգ Հակոբյան. «Ինչպե՞ս համացանցում պայքարել ֆեյքերի դեմ» (զեկույց «Բարքեմփում»)
«Կոնցեռն-Դիալոգ» փաստաբանական գրասենյակի ավագ իրավաբան, փաստաբան Գևորգ Հակոբյանը «Բարքեմփ Երևան» ամենամյա միջազգային կոնֆերանսում ներկայացրեց իր զեկույցը «Ինչպես բերանը փակել ինտերնետում»՝ սոցցանցերում ֆեյք հաշիվների, դրանց տարածած զրպարտության ու վիրավորանքի դեմ պայքարելու թեմայով:
2015թ. մայիսի 30-ին «Կոնցեռն-Դիալոգ» փաստաբանական գրասենյակի ավագ իրավաբան, փաստաբան Գևորգ Հակոբյանը «Բարքեմփ Երևան» ամենամյա միջազգային կոնֆերանսում ներկայացրեց իր զեկույցը «Ինչպես բերանը փակել ինտերնետում»՝ սոցցանցերում ֆեյք հաշիվների, դրանց տարածած զրպարտության ու վիրավորանքի դեմ պայքարելու թեմայով:
Ներկայացնում ենք Առավոտ.am-ի անդրադարձը Գևորգ Հակոբյանի զեկույցին:
«Եթե դուք հայտնաբերեցիք, որ ձեզ զրպարտել կամ վիրավորել են, չնստեք և տանը սպասեք, երկար չմտածեք, որովհետև դուք կարող եք հայց ներկայացնել դատարան 1 ամսվա ընթացքում, իսկ դրանից ուշ չեք կարող, քանի որ վաղեմության ժամկետն անցնում է»,- այս մասին, այսօր Երևանում մեկնարկած թվով յոթերորդ «Բարքեմփ Երևան» ամենամյա միջազգային կոնֆերանսի ընթացքում ասաց ավագ իրավաբան Գևորգ Հակոբյանը։ Իրավաբանի այս դիտարկումը վերաբերում էր այն դեպքերին, երբ զրպարտող կամ վիրավորող անձի ինքնությունը հայտնի է: Սակայն ավելի հաճախ լինում են դեպքեր, երբ որևէ անձի հասցեին վիրավորանքներ են հնչում կեղծ (ֆեյք) էջերից, որոնց գրեթե հնարավոր չէ գտնել: Ի՞նչ անել այս դեպքում: «Եթե ֆեյքը ձեր հասցեին զրպարտություններ է հնչեցնում, էլի կարող եք դատարան դիմել ու ասել, որ տարածված տեղեկությունները իրականությանը չեն համապատասխանում, դատարանն էլ հաստատի: Սա ձեր պաշտպանության միջոցն է: Հաստատվելուց հետո վճիռը կարող եք նկարել, տեղադրել սոցիալական ցանցերում և գրել, որ այդ ֆեյք հաշվից տարածված տեղեկությունները սուտ էին»,- առաջարկում է իրավաբան Գևորգ Հակոբյանը:
Ըստ Գևորգ Հակոբյանի՝ ֆեյքի դեմ պայքարելու միջոցներից մեկն է սոցիալական ցանցին դիմել և փորձել տվյալ օգտատերի գտնվելու վայրի մասին տեղեկություն ստանալ: Բայց դա բավականին բարդ գործ է՝ հաշվի առնելով այն, որ Ֆեյսբուքն առանց դատարանի որոշման նման տեղեկություն չի տրամադրի: «Իսկ եթե Հայաստանի դատարանը կայացնի նման որոշում և այն ուղարկվի Ֆեյսբուքին, բավականին երկար ժամանակ կտևի մինչ սոցիալական կայքը կհամաձայնի տվյալներ տրամադրել»: Ըստ նրա՝ պատճառն այն է, որ կայքն ամերիկյան է: Դատական քաշքշուկներից խուսափելու համար իրավաբանը խորհուրդ է տալիս աղբյուրներից օգտվել զգուշությամբ, քանի որ եթե այդ աղբյուրը ապատեղեկատվություն կամ զրպարտություն է հրապարակել, դա տարածողը նույնպես կարող է պատասխանատվության ենթարկվել: «Կա համապարտություն, այսինքն՝ եթե դուք ինչ-որ մեկից հղում եք արել, կարող են ձեզ այդ մարդու հետ միասին պատասխանատվության ենթարկել»:

Gevorg Hakobyan presenting "How to Fight Against Fake Accounts on the Internet" at BarCamp
Gevorg Hakobyan, Senior lawyer of "Concern-Dialog" law firm, presented his report on How to Put a Muzzle on the Internet against Fake Accounts of Social Networks for Dissemination of Slander and Abuse during the BarCamp Yerevan Annual International Conference.
May 30, 2015, Gevorg Hakobyan, Senior lawyer of "Concern-Dialog" law firm, presented his report on How to Put a Muzzle on the Internet against Fake Accounts of Social Networks for Dissemination of Slander and Abuse during the BarCamp Yerevan Annual International Conference.
“If you found out that you have been slandered or abused, then do not sit at home and wait, do not think for too long, as you can appeal to court within a one-month period and not later due to the statue of limitations”_ explained Gevorg Hakobyan, during the BarCamp Yerevan Annual International Conference today in Yerevan.
This observation refers to those cases where the identity of the slanderer or abuser is known. However, often there might be cases when the offence is coming from false (fake) accounts, which are almost impossible to identify. What should be done in this case?
“If you have been slandered by a fake account, you can still appeal to court and claim that the disseminated information is false, and the court may approve the claim. This is your defense mechanism. You may take a picture of the court decision after its approval and post it on the social networks mentioning that the information on that fake account is false” _ recommends lawyer G. Hakobyan.
According to Mr. Hakobyan, one of the ways to fight against fake accounts is to try getting the address of that particular user on social network. However, this might be a hard job, as Facebook, Inc. provides no addresses without permission of the court. “It might take long for a social network group to provide information in case the court of Armenia makes such decision and sends it to Facebook, Inc.” According to him, this is due to the fact that Facebook is an American network.
Therefore, Gevorg reminds of being careful while posting in order to avoid any court cases, since there is a liability for disseminating slander or false information. “The law of equal liability implies that one is liable also for citing others’ sources.”