ՀՀ կառավարության որոշումը «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2016 թվականի մայիսի 12-ի N 493-Ն և N 486-Ն որոշումների գործողությունը կասեցնելու մասին»
ՀՀ կառավարության 11.08.2016 թ.-ի նիստում ընդունվել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2016 թվականի մայիսի 12-ի N 493-Ն և N 486-Ն որոշումների գործողությունը կասեցնելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշումը:
Որոշմամբ մինչև 2018 թվականի հունվարի 1-ը կասեցվում է օտարերկրացի  աշխատողի համար աշխատանքի թույլտվություն տրամադրելու գործընթացը:
Մինչև որոշումն ուժի մեջ մտնելը օտարերկրացի աշխատողի համար գործատուներին տրված աշխատանքի թույլտվությունները կշարունակեն գործել  ՀՀ կառավարության 2016 թվականի մայիսի 12-ի N 493-Ն և N 486-Ն որոշումների գործողության կասեցման ընթացքում և վերականգնումից հետո, բայց ոչ ավել, քան աշխատանքի թույլտվության մեջ նշված ժամկետով:
Այն օտարերկրացիները, որոնց համար մինչև որոշումն ուժի մեջ մտնելը գործատուների կողմից օտարերկրացիների աշխատանքի և զբաղվածության բնագավառում լիազորված պետական կառավարման մարմին ներկայացվել են աշխատանքի թույլտվություն ստանալու վերաբերյալ դիմումներ, կարող են աշխատել ՀՀ-ում առանց աշխատանքի թույլտվության, իսկ ներկայացված դիմումները կվերադարձվեն դիմումատուին որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Այստեղ կարող եք գտնել 2016 թվականի մայիսի 12-ի N 493-Ն որոշումը, որը ուժի մեջ էր մտել 2016 թ. հունիսի 04-ից։

Government made a decision about "Suspension of the actions of N 493-Ն and N 486-Ն RA Government decrees of May 12, 2016"
On August 11, 2016 the Government made a decision about "Suspension of the actions of N 493-Ն and N 486-Ն RA Government decrees of May 12, 2016"
By this Decree the procedure of providing work permit to foreign employees in the RA is being suspended until January 1, 2018.
Work permits, which were provided to the employers for foreign employees before this decree entered into force, will act during the suspension of the action of RA Government decisions N 493-Ն and N 486-Ն of May 12, 2016 and after the recovery, but not more than the term mentions in the work permit.
Those foreigners for whom the employers have presented applications for getting work permits to the authorized state administration body in the field of foreigner's work and employment before the Decree entered into force, can work in the RA without any work permit. What concerns the presented applications, they will be returned to the applicant during 5 working days after the decree entered into force.