Արբիտրաժի օրերը Հայաստանում. Արամ Օրբելյանը արբիտրաժը վեճերի լուծման ավելի տարածված ձև դարձնելու համար տարբերակներ է առաջարկում
Ս. թ. հոկտեմբերի 14-15-ին Երևանում տեղի ունեցավ «Արբիտրաժի օրերը Հայաստանում» միջոցառումը, որն իրականացվեց «Հայաստանի արդարադատության համակարգի անկախության, պրոֆեսիոնալիզմի և հաշվետվողականության ամրապնդումը» Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի համատեղ ծրագրի շրջանակներում:
Հայաստանում «Արբիտրաժի օրերին» մասնակցեցին ներկայացուցիչներ՝ Եվրոպայի խորհրդի վեց անդամ-երկրներից, զեկույցներով հանդես եկան նաև ՀՀ արդարադատության ոլորտի մասնագետները:
«Կոնցեռն-Դիալոգ» փաստաբանական գրասենյակի ավագ գործընկեր, միջազգային ներդրումային վեճերի կարգավորմամբ զբաղվող ICSID (International Center for Settlement of Investment) հաստատության և ԷյԴիԱր Փարթներս արբիտրաժային կենտրոնի արբիտր Արամ Օրբելյանը, անդրադառնալով ՀՀ գործարար շրջանակներում արբիտրաժի թեմային, ընդգծեց արբիտրաժի արդյունավետությունը ոչ այնքան արբիտրների և տեսական մոտեցումների, այլ գործարարների և իրավախորհրդատուների տեսակետից գնահատելու կարևորությունը: Նման տեսանկյունից արբիտրաժի ավանդական առավելություններ, այն է արագություն, դատական գործընթացների համեմատ պակաս ծախսատարությունը, կոնֆիդենցիալությունը, մասնագիտացվածությունը միշտ չի որ դրական են գնահատվում գործարարների կողմից:
Նա նաև որոշ առաջարկներ ներկայացրեց՝ արբիտրաժը վեճերի լուծման ավելի տարածված ձև դարձնելու համար:
Մասնավորապես նա առաջարկեց իրականացնել արբիտրաժի պոտենցիալ օգտվողների (գործարարների) կարիքների գնահատում պարզելու, թե իրականում ինչի կարիք ունեն նրանք, ինչպես նաև քննարկել դատարանի կողմից «հրահանգվող» արբիտրաժի հնարավորությունը:
Արամ Օրբելյանի խոսքով՝ անհրաժեշտ է համապատասխան օրենսդրությամբ նախատեսել արբիտրաժային որոշումների ճանաչման և կատարողական թերթ տրամադրելու հստակ ժամկետներ, ինչը կապահովի պրոցեսի արագությունը:
Միջոցառման ժամանակ քննարկվեցին ԵԽ անդամ երկրներում արբիտրաժի զարգացման փուլերին, ԵԽ անդամ երկրներում արբիտրների կազմակերպություններին` որպես ինքնակարգավորվող մարմնի և արբիտրների վարքագծի կանոններին վերաբերող հարցեր:

Arbitration days in Armenia. Aram Orbelyan suggests options for making arbitration more common form of dispute resolution
26/10/2016
The joint project between European Union and the Council of Europe "Strengthening the independence, professionalism and accountability of Justice System in Armenia" organized the "Arbitration Days" in Armenia on 14-15 October, 2016.
The "Arbitration Days" hosted six Council of Europe States. The RA Justice sector professionals made speaches as well.
Touching upon arbitration in RA business field, Concern-Dialog Law Firm Senior Partner, arbitor of International Center for Settlement of Investment Disputes (ICSID) and ADR Partners arbitration center Aram Orbelyan highlighted the importance of estimating the effectiveness of arbitration in terms of businessmen and legal advisors more, than from the point of view of arbitors and theoretical approaches. From this point of view, the traditional advantages of arbitration, such as quickness, less expances in comparison with judicial procedures, confidentiality, professionalism are not always estimated from enterpreneurs.
He also presented other proposals in order to make arbitration a more common form of dispute resolution.
Particularly, he proposed to perform estimation of needs of the potential users (enterpreneurs) of arbitration in order to clarify what needs they have, as well as discuss the possibilities of atbitration which is being "instructed" by the Court.
Aram Orbelyan notes that it's necessary to prescribe concret terms due to the corresponding legislation for accepting arbitration decisions and providing writ. This will ensure the speed of the process.
During the event other issues related to the steps of the development of arbitration in EU member countries, organizations of arbitors in EU member countries (as self-regulatory body) and rules of conduct of arbitors.