ՄԻԳՐԱՑԻԱ, ԿԱՑՈՒԹՅՈՒՆ ԵՒ ՔԱՂԱՔԱՑԻՈՒԹՅՈՒՆ
Հայաստանի օրենսդրությունը օտարերկրացիներին, ովքեր ցանկանում են մշտապես կամ ժամանակավորապես տեղափոխվելու ՀՀ, ընձեռնում է մի շարք հնարավորություններ՝ կացության թույլտվություն կամ քաղաքացիություն ձեռք բերելու միջոցով՝ պայմանով, որ առկա են օրենսդրությամբ սահմանված հիմքերը:
Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է քաղաքացիություն ստանալու «արյան իրավունքի» (jus sanguinis) սկզբունքը: Ընդհանուր կանոնն այն է, որ այն քաղաքացիները, ում ծնողները Հայաստանի քաղաքացի են, նույնպես համարվում են ՀՀ քաղաքացի: Օրենքը սահմանում է նաև դեպքեր, երբ օտարերկրացին (կամ քաղաքացիություն չունեցող անձը) կարող է դիմել քաղաքացիություն ստանալու պահանջով (նատուրալիզացիա): Այս գործընթացը էապես հեշտացվում է այն դեպքերում, երբ դիմումատուն ազգությամբ հայ է: Ընդհանուր առմամբ օրենսդրությունը սահմանում է քաղաքացիություն ստանալու հիմքերը. անձը կարող է ձեռք բերել Հայաստանի քաղաքացիություն, եթե՝
1. Մինչ դիմումի ներկայացումը երկու տարի անընդմեջ դիմումատուն ամուսնացած է ՀՀ քաղաքացու հետ և նշված երկու տարվա ամուսնության ընթացքում առնվազն 365 օր ապրել են Հայաստանում կամ ունեցել են ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող երեխա,
2. դիմումատուի ծնողները կամ նրանցից մեկը նախկինում ունեցել է Հայաստանի քաղաքացիություն կամ ծնվել է Հայաստանում, և քաղաքացիություն ստանալու համար դիմել է՝ դիմումատուի 18 տարին լրանալուց հետո երեք տարվա ընթացքում:
3. Դիմումատւն ունի հայկական ծագում:
4. Գործող օրենքներով սահմանվում են նաև որոշ այլ հիմքեր։
Հնարավոր է նաև ձեռք բերել կացության թույլտվություն, որն օտարերկրացիներին հնարավորություն է տալիս որոշակի ժամանակահատվածում բնակվել Հայաստանում` այդ թվում, մեկ տարի (ժամանակավոր կացության կարգավիճակ), հինգ տարի (մշտական ​​կացության կարգավիճակ) և տասը տարի (հատուկ կացության կարգավիճակ):
Ժամանակավոր և մշտական կացության ​​կարգավիճակների ձեռքբերման հիմքերը հիմնականում կապված են Հայաստանում օտարերկրացու հատուկ ներգրավվածության հետ, օրինակ` աշխատանքի կամ ուսման: Կացության հատուկ կարգավիճակ ձեռք բերելու հնարավորությունները առաջին հերթին առկա են այն անձանց համար, ովքեր ունեն հայկական ծագում կամ երկրում նշանակալի ներդրումներ են կատարել: Կացության կարգավիճակների պահանջների վերաբերյալ ավելի մանրամասն կարող եք կարդալ մեր բլոգում:
Ինչ վերաբերում է մուտքի իրավունքին (վիզա), ապա ընդհանուր կանոնն այն է, որ օտարերկրացիները կարող են մուտքի վիզայի ռեժիմով մուտք գործել Հայաստան և բնակվել երկրում առավելագույնը 180 օր ժամկետով (ժամկետը կարող է տարբերվել ՝ կախված ծագման երկրից):
64 երկրների քաղաքացիներ (2020 թ.-ի դրությամբ) պետք է մուտքի վիզա և հրավեր ստանան երկիր մուտք գործելու համար: Մի շարք երկրների քաղաքացիների համար սահմանվում է առանց վիզայի ռեժիմ: Մնացած երկրների համար վիզան տրվում է Հայաստան մուտք գործելիս` համապատասխան դիմում ներկայացնելուց և պետական ​​տուրքը վճարելուց հետո: Վիզայի պահանջների հետագա մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ ԱՆԳ կայքէջի համատապատասխան բաժնում:
Կոնցեռն Դիալոգը մեծ փորձ ունի միգրացիայի հետ կապված գործընթացներում հաճախորդներին խորհրդատվություն տրամադրելու հարցում: Մեր փորձը ներառում է կացության կարգավիճակների ձեռքբերման ստանդարտ ընթացակարգերից մինչև քաղաքացիության ստանալու հետ կապված բարդ դատական ​​վեճերով ներկայացուցչությունը: Մեր մասնագետները ծառայություններ են մատուցում հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն և ֆրանսերեն լեզուներով:
Այս ոլորտում մենք մատուցում ենք հետևյալ ծառայությունները.
• խորհրդատվություն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության և կացության կարգավիճակներին վերաբերող օրենսդրության վերաբերյալ,
• խորհրդատվություն, աջակցություն և ներկայացուցչություն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու գործընթացում,
• խորհրդատվություն, աջակցություն և ներկայացուցչություն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության դադարեցման գործընթացներում,
• ժամանակավոր, մշտական ​​կամ հատուկ կացության կարգավիճակների ձեռքբերման կամ երկարացման գործընթացներում խորհրդատվություն, աջակցություն և ներկայացուցչություն,
• աջակցություն Հայաստանում ապաստան հայցող օտարերկրացիներին և ապաստանի հետ կապված հարցերի վերաբերյալ խորհրդատվություն և ներկայացուցչություն,
• խորհրդատվություն, աջակցություն և ներկայացուցչություն աշխատանքի թույլտվությունների ձեռքբերման գործընթացներում,
• հաճախորդների ներկայացում պետական ​​մարմինների հետ հարաբերություններում՝ ՀՀ տարածքում ժամանակավոր կամ մշտական ​​գրանցման, երկրում փաստացի գրանցման կամ զինվորական գրանցման ժամանակ (կիրառելիության դեպքում),
• հաճախորդների ներկայացուցչություն վարչական մարմիններում և դատարաններում` վարչական մարմինների որոշումը վիճարկելու դեպքերում (միգրացիայի հետ կապված դատական ​​գործեր)։

CITIZENSHIP, RESIDENCY AND MIGRATION
Armenian legislation establishes several opportunities for foreigners who consider moving to Armenia permanently or temporarily. As a general remark, these opportunities are available by acquiring a residence permit or citizenship of the country, provided that the grounds established by legislation are available.
The Republic of Armenia recognises the principle of "blood right" (jus sanguinis) to acquire citizenship. Notably, the general rule is that the persons whose parents are Armenian citizens are also considered citizens. The law also establishes cases, when a foreigner (or a person who does not have any citizenship) can apply for obtaining citizenship (naturalisation). This process is relatively facilitated for the cases when the applicant is of Armenian origin. Generally, the grounds for acquiring citizenship are as follows. The person can acquire citizenship of Armenia if:
1. They have been married to an Armenian citizen for two consecutive years preceding the application, and has resided in Armenia for at least 365 days during the said two years of marriage or has a child who is a citizen of Armenia,
2. Their parents or one of them have had citizenship of Armenia in the past or were born in Armenia, and who has applied for acquiring citizenship within three years after the applicant has become 18.
3. They have Armenian origins.
4. Other grounds are also available under the applicable laws.
It is also possible to acquire a residence permit which allows the foreigners to reside in Armenia for a specified period, including for one year (temporary residence permit), five years (permanent residence permit) and ten years (special residence permit). The grounds for the acquisition of temporary and permanent permits are mainly related to special engagement of the foreigner in Armenia, such as work or study. The basis for acquiring special residence permits is primarily applicable to persons who have Armenian origins or have carried out significant investment in the country of residence. Details Q&A on the Residence permit requirements can be found in our blog post.
As to the right of entry, the general rule is that foreigners can enter Armenia with visa regime and reside in the country for the maximum period of 180 days (although this may vary depending on the country of origin).
Citizens of 64 countries (as of 2020) shall obtain an entry visa and an invitation to enter the country. For specific countries, a visa-free regime is established. For the rest of the countries, a visa is issued at the entry to Armenia upon submitting the respective application and payment of the state fee. For further details please consult the Ministry of Foreign Affairs of RA webpage.
Concern Dialog has extensive experience in advising clients in the processes related to various migration issues. Our expertise varies from standard procedures of acquisition of residence permits to complicated judicial disputes related to citizenship. Our specialists provide services in Armenian, English, Russian and French.
Notably, we provide the following services in this sector:
• consultancy on legislation related to the Citizenship and Residence Permits of the Republic of Armenia,
• consultancy, assistance and representation within the process for acquisition of citizenship of the Republic of Armenia,
• consultancy, assistance and representation in the processes for termination of citizenship of the Republic of Armenia,
• consultancy, assistance and representation in the processes for acquisition or extension of temporary, permanent or special residence permits,
• assistance to the foreigners seeking asylum in Armenia and consultancy and representation on issues related to asylum,
• consultancy, assistance and representation in the processes of the acquisition of work permits,
• representation of clients before the State authorities during temporary or permanent registration in the territory of RA, factual registration or Military registration in the country (if applicable),
• representing the clients before the administrative bodies and courts in cases for challenging the administrative bodies’ decision (migration-related litigation).