Կոնցեռն Դիալոգի փաստաբաններն իրազեկում են պետական գնումների հետ կապված վեճերի քննության նոր կարգի վերաբերյալ
16/06/2022
Բիզնեսին աջակցելու նպատակով Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակի ավագ իրավաբան, փաստաբան Սոֆյա Խառատյանը և իրավաբան, փաստաբան Լիլիթ Թադևոսյանը պատրաստել են համատեղ իրազեկում պետական գնումների հետ կապված վեճերի քննության նոր կարգի վերաբերյալ։
Մասնավորապես, 2022 թվականի հունիսի 1-ից, ի թիվս այլ փոփոխությունների, ուժի մեջ են մտնում կարգավորումներ, որոնց համաձայն՝ պետական գնումների հետ կապված վեճերը քննելու են դատարանները, այլ ոչ թե գնումների հետ կապված բողոքներ քննող անձը։
Փաստաբանները մանրամասն անդրադարձել են ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերում կատարված լրացումներին ու փոփոխություններին, որոնք վերաբերում են նաև գնումների հետ կապված վեճերով գործերի քննության ընդդատությանը, քննության հատուկ ժամկետներին և կարգին, ծանուցման կարգին, ապացույցներ ներկայացնելու և ապացուցման պարտականությունը բաշխելու կարգին և այլն:

Concern Dialog attorneys on new procedural rules for the public procurement disputes
Amendments to procurement and related legislation came into force on June 1, 2022. According to the said amendments, disputes related to public procurement shall be examined directly by the courts. The possibility to apply to "the person reviewing the complaints related to procurement" (alternative dispute resolution mechanism) is no longer available.
The lawyers describe the details of the supplements and amendments to the legal acts regulating the field, which refer to the jurisdiction of the examination of cases related to procurement, the particular terms and procedure of trial, the peculiarities of notifications, the procedure of presenting evidence, the distribution of the duty of proof, etc.