Երեխայի միջազգային առևանգման ոլորտի խնդիրներն ու լավագույն փորձը Հաագայի կոնվենցիայի շրջանակում․ կազմակերպվել է սեմինար Կոնցեռն Դիալոգի աջակցությամբ
23/03/2023
Ընտանեկան հարցերով զբաղվող իրավաբանները Երևանում կազմակերպել են երկօրյա սեմինար Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակի աջակցությամբ անդրսահմանային ընտանեկան վեճերում «Երեխայի միջազգային առևանգման քաղաքացիական մոտեցումների մասին» Հաագայի 1980 կոնվենցիայի մեկնաբանության և կիրառության մասին։
Հայաստանից, Վրաստանից, Հունգարիայից, Իտալիայից, Ռուսաստանից, Միացյալ Թագավորությունից սեմինարին մասնակցող փաստաբանները, որոնց թվում է եղել նաև Կոնցեռն Դիալոգի ավագ իրավաբան, փաստաբան Սոֆյա Խառատյանը, ներկայացրել են իրենց փորձը ոլորտին առնչվող գործերով։
Սեմինարի մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու Անգլիայի և Ուելսի դատարանների կողմից Կոնվենցիայի կիրառման փորձին և համեմատել այդ պրակտիկան իրենց երկրի դատարանների գործերի հետ:
Մեծ Բրիտանիայի և Ռուսաստանի փորձագետները հատուկ քննարկման առարկա են դարձրել Կոնվենցիայի 13-րդ հոդվածը, որը սահմանում է հայցվող Պետության դատական կամ վարչական մարմինների կողմից երեխային վերադարձնելու մասին կարգադրություններ չտալու իրավասությանը կոնկրետ դեպքերում: Անդրադարձ է կատարվել նաև ոլորտին վերաբերող մի շարք այլ իրավական միջազգային ակտերի։
Սեմինարի ժամանակ տեղի են ունեցել նաև իրական դեպքերի վերաբերյալ խմբային քննարկումներ կոնվենցիայի կիրառման մի քանի ասպեկտների հետ կապված: Մասնակիցները համակարծիք են եղել, որ Կոնվենցիայի մեկնաբանության ոլորտում ոչ միասնական մոտեցումներն ու մասնագիտացված դատավորների ու փաստաբանների փոքրաթիվ լինելը ոլորտի խնդիրների լուծման հարցում լուրջ մարտահրավեր են։
Երկօրյա միջոցառումը նաև հնարավորություն է ընձեռել գործնական կապեր հաստատել այլ երկրների գործընկերների հետ։ Ընտանեկան իրավունքի իրավաբանների միջազգային ակադեմիայի (IAFL) անդամ և փոխնախագահ, ընտանեկան իրավունքի իսպանախոս իրավաբանների միջազգային ասոցիացիայի (AUJUDEFA) անդամ Կարոլինա Մարին Պեդրենյոն, ով եղել է սեմինարի բանախոսներից մեկը, ներկայացրել է նաև ակադեմիայի անդամ դառնալու հնարավորությունները։
Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակի պատմությունն սկսվում է 1998թ-ից։ Գրասենյակն իր շուրջ 70 պրոֆեսիոնալների թիմով ծառայություններ է մատուցում իրավաբանության բոլոր ոլորտներում:
Ընկերությունն ունի երկար տարիների փորձառություն նաև ընտանեկան վեճերի լուծման հարցում, այդ թվում՝ անդրսահմանային ընտանեկան վեճերում երեխայի վերադարձն ապահովելու գործերով։

Issues and the best practice around the Convention on the Civil Aspects of International Child Abduction: a seminar, organized with support of Concern Dialog
23/03/2023
Family lawyers have organized a two-day seminar in Yerevan about the interpretation and application of the Hague Convention on the Civil Aspects of International Child Abduction in cross-border family disputes with organizational support Concern Dialog Law Firm.
The attorneys taking part in the seminar from Armenia, Georgia, Hungary, Italy, Russia, the United Kingdom, among them also Sofya Kharatyan – Concern Dialog Senior Associate, Attorney – spoke about their experiences in cases related to this sphere.
The participants in the seminar had an opportunity to learn about the experience of the courts of England and Wales in applying the Convention and to compare this practice with the court cases in their own countries.
Experts from the United Kingdom and Russia specifically discussed article 13 of the Convention, which regulates the specific situations when the judicial or administrative authority of the requested country may refuse to order the return of the child. Reference was also made to a number of other international legal acts regarding the sphere.
During the seminar, group discussions of case studies about several aspects of the application of the Convention also took place. The participants agreed that when interpreting the Convention, serious challenges for solving the issues of the sphere include not unified approaches and the few number of specialized judges and attorneys.
This two-day event also offered an opportunity to establish business networks with colleagues from other countries. Member and Vice President of the International Academy of Family Lawyers (IAFL), member of the AIJUDEFA Carolina Marín Pedreño, who was one of the speakers at the seminar, spoke about the opportunities for becoming a member of the Academy.
Concern Dialog Law Firm was established in 1998. With its team of around 70 professionals, it provides services in all legal spheres.
Among other things, the Company also has many years of experience in family dispute settlement, including in ensuring return of children during cross-border family disputes.