Քննարկում ապօրինի գույքի բռնագանձման օրենսդրության և իրավակիրառ պրակտիկայի վերաբերյալ. Կոնցեռն Դիալոգը նախաձեռնել է սեմինարների շարք լրագրողների հետ
25/05/2023
Իրավական ինստիտուտներն առավել խորքային և ճիշտ պատկերացնելու և ընթացող գործընթացները բազմակողմանի և ամբողջական լուսաբանելուն աջակցելու նպատակով Կոնցեռն Դիալոգը մայիսի 19-ին կազմակերպել էր լրագրողների հետ նախատեսվող սեմինարների շարքի առաջին միջոցառումը, որը նվիրված էր ապօրինի գույքի բռնագանձման ոլորտի օրենսդրությանը և արդեն իսկ առկա պրակտիկային:
Սեմինարների շարքը լինելու է շարունակական, որին կմասնակցեն հայաստանյան ամենատարբեր ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ: Ամեն հանդիպման ժամանակ ներկայացվելու է այդ փուլում արդիական և լրագրողական աշխատանքին առնչվող առանձին իրավական ինստիտուտներ՝ հաշվի առնելով նշված հարցերով փաստաբանական գրասենյակի թիմում համապատասխան փորձի և ակադեմիական գիտելիքների առկայությունը:
Ընկերության կառավարիչ գործընկեր, փաստաբան Արամ Օրբելյանը նախատեսվող շարքի առաջին հանդիպմանը ներկայացրել է ապօրինի գույքի բռնագանձման ոլորտի օրենսդրությունը, դրա մշակման հիմքերը, առկա համարժեք միջազգային փորձը, կիրառման ընթացքում մարդու իրավունքների պաշտպանության խաթարման ռիսկերը: Քննարկումների ընթացքում ներկայացվել է առկա օրենսդրական բացերը և ներքին հակասությունները, դրանցով և այլ հանգամանքներով պայմանավորված և պրակտիկայում արդեն իսկ հանդիպող խնդրահարույց դեպքերը, գործընթացի հիմքում ընկած արժեհամակարգային խնդիրները: Առավել ուշադրություն է դարձվել արդեն իսկ ընթացող գործերի ժամանակ հստակորեն մատնանշված խնդիրներին, ներկայացվել հնարավոր շտկումները և մոտեցումների փոփոխությունները, որոնց ամբողջական իրականացման դեպքում միայն հնարավոր կլինի ունենալ մարդու իրավունքների առաջնայնություն ապահովող օրենսդրություն և պրակտիկա:
«Ստեղծվել է այնպիսի իրավիճակ, որ լրիվ օրինական ստեղծված գույքն այսօր կարող են մարդու ձեռքից վերցնել, ավելին, մարդը ստիպված է լինում մինչև որևէ պաշտոն զբաղեցնելը կամ մինչև ենթադրյալ հանցագործություն կատարելը ձեռք բերված գույքի օրինականությունը հիմնավորել այն պայմաններում, երբ չի պահպանվել տեղեկատվությունը: Օրինակ, եթե մարդը մեղադրվում է 2015 թվականին կատարված հանցանքի մեջ, ապա իրավապահ մարմինները կարող են ստուգել անգամ նրա 1990-թվականների գույքերի օրինականությունը, իսկ դա խնդրահարույց է ապացույցներ հայթայթման ու ներկայացման առումով»,- ասել է Արամ Օրբելյանը՝ ընդգծելով, որ այդքան երկար տարիներ առաջ տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ ապացույցներ հավաքելը շատ դժվար է արխիվների բացակայության հետևանքով, այդ թվում՝ պետական հաստատություններից: Որոշ դեպքերում ենթադրյալ ապօրինի գույքի ծավալը հասնում է զավեշտալի փոքր թվերի՝ օրինակ գործերից մեկով Դատախազությունը պահանջում է հիմնավորել 1998 թ. ընկերության կանոնադրական կապիտալ վճարված 7.500 ՀՀ դրամի աղբյուրը՝ ներկայացնելով համապատասխան ապացույցներ:
Փաստաբանն առանձին անդրադարձել է նաև այդ գործերով լուսաբանման հարցերին՝ լրագրողների հետ քննարկելով կոնկրետ օրինակներ, բազմակողմանի լուսաբանմանն առնչվող հարցեր՝ շեշտադրվելով, որ անընդունելի է իրավական գործընթացը գնահատել արդեն իսկ «որոշված արդյունքի»՝ անձի օրինախախտ լինելու կանխավարկածից՝ հաշվի չառնելով գործընթացի օրինականությունը, հայցադիմումի հիմնավորվածությունը, ուսումնասիրության ժամկետը, առկա ապացուցողական բազան և գործի այլ հանգամանքները:
Լրագրողները ներկայացրել են նաև իրենց մոտեցումները ոլորտի խնդիրների ու լուսաբանումների վերաբերյալ, տվել կոնկրետ հարցադրումներ իրենց պրակտիկայում արդեն իսկ հանդիպած հարցերի և մոտեցումների մասին:

Discussion on civil forfeiture legislation and practice: Concern Dialog initiated a series of seminars with journalists
25/05/2023
Concern Dialog organised a seminar on May 19 for journalists to learn more about the law and current practices related to civil forfeiture. The workshop aimed to provide journalists with a better understanding of legal institutions and to support comprehensive and in-depth coverage of ongoing judicial processes.
A series of seminars will be held continuously, with representatives from various Armenian media outlets participating. At each meeting, specific legal issues related to current affairs and interesting from a journalism point of view will be discussed, taking into account the law firm's team's relevant experience and knowledge on these topics.
At the meeting, Aram Orbelyan, the firm's managing partner and an attorney, presented the legislation on civil forfeiture, the reasons for its development, the relevant international experience, and the risks from a human rights perspective. The discussions also covered the existing legislative gaps and internal contradictions, the problematic cases caused by them, and other circumstances and issues already encountered in practice. Specific attention was paid to the problems already identified during the ongoing cases, and possible rectifications and approaches were presented, which only in case of full implementation will enable legislation and practice ensuring the primacy of human rights and the rule of law.
"A situation has arisen that today completely legally created property can be seized from a person. Moreover, a person is forced to justify the legality of the property acquired before holding any position or committing an alleged crime in circumstances where no information has been preserved. For example, suppose a person is accused of a crime committed in 2015. In that case, the law enforcement agencies can and in practice will check the legality of even their properties acquired since the 1990s, and this is problematic in terms of procuring and presenting evidence," said Aram Orbelyan, emphasising that gathering evidence on the cases that occurred so many years ago is very difficult due to the lack of archives, including from government institutions. In some cases, the amount of alleged illegal property reaches ridiculously small numbers; for example, under one of the cases, the Prosecutor's Office demands to justify the source of AMD 7,500 paid in statutory capital of the company in 1998 by submitting relevant evidence.
The attorney separately referred to the issues of coverage under those cases, discussing with journalists specific examples and issues related to multi-faceted coverage, stressing that it is unacceptable to evaluate the legal process in view of the presumption of an already "determined result" - the presumption that a person being a lawbreaker, disregarding the legality of the process, the justification of the claim, the period of investigation, the available evidence base and other circumstances of the case.
The journalists also presented their approaches to the issues and coverage of the sector and asked specific questions about the issues and policies they have already encountered in their practice.