Արթուր Հովհաննիսյան. Ապօրինի գույքի բռնագանձման օրենքն իրական նպատակին չի ծառայում
2020թ. ապրիլին խորհրդարանն ընդունեց «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» ՀՀ օրենքը: Չնայած՝ ի սկզբանե այն պետք է կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործիքներից մեկը դառնար, այսօր շատերն են ահազանգում, որ այս օրենքը փորձում են կիրառել անձանց ունեզրկելու եւ սեփականությունը վերաբաշխելու նպատակով:
Banks.am-ի հետ զրույցում Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակի գործընկեր, փաստաբան Արթուր Հովհաննիսյանը պատմել է եղած վտանգների, դրանց դիմակայելու տարբերակների, ինչպես նաեւ՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման համաշխարհային փորձի մասին:
Նա ընկերությունում ղեկավարում է հարկային ու վարչական իրավունքի ոլորտները, դատական ներկայացուցչություն է իրականացնում քաղաքացիական եւ վարչական գործերով: Արթուր Հովհաննիսյանի գործերի թվում են ապօրինի գույքի բռնագանձման մի շարք վարույթներ, որոնցից որոշների փաստական հիմքերն, ըստ նրա, անգամ զավեշտալի են։

Artur Hovhannisyan: The law on illegal property confiscation serves no real purpose
On April 2020 the Parliament adopted the Law “On Confiscation of Property of Illegal Origin”. Although. From the beginning, it was supposed to become one of the tools to fight against corruption, today many are alarming that they are attempting to apply this law in order to dispossess people and redistribute property.
In a conversation with Banks.am, attorney Artur Hovhannisyan, a partner of Concern Dialog Law Firm, told about the existing dangers, the options for dealing with them, as well as the global experience of confiscating property of illegal origin.
He manages the sectors of tax and administrative law in the company, provides judicial representation in civil and administrative cases. Artur Hovhannisyan’s cases include a number of illegal property confiscation proceedings, the factual bases of some of which, according to him, are even ridiculous.