«Երեխայի միջազգային առևանգման քաղաքացիական մոտեցումների մասին» Հաագայի 1980 թվականի հոկտեմբերի 25-ի կոնվենցիա կիրարկումը Հայաստանի կողմից
Սույն հոդվածի շրջանակներում քննարկվում են երեխայի միջազգային առևանգման հետ կապված հարաբերությունները՝ «Երեխայի միջազգային առևանգման քաղաքացիական մոտեցումների մասին» Հաագայի 1980 թվականի հոկտեմբերի 25-ի Կոնվենցիայի (այսուհետ՝ Կոնվենցիա) համատեքստում (Հայաստանի Հանրապետության համար Կոնվենցիան ուժի մեջ է մտել 2007 թվականի հունիսի մեկից), միաժամանակ անդրադարձ կատարելով Կոնվենցիայով ամրագրված իրավունքների՝ ներպետական դատարաններում իրացման մեխանիզմներին:
Կոնվենցիայի հիմնական նպատակը միջազգային իրավական համագործակցության միջոցով ծնողներից մեկի կողմից առանց մյուս ծնողի համաձայնության մշտական կամ ժամանակավոր բնակության համար այլ երկիր տեղափոխված երեխային անհապաղ վերադարձնելն է: Ընդ որում, այս նպատակի իրագործման համար պայմանավորվող պետությունները, ըստ Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի, պետք է ձեռնարկեն բոլոր համապատասխան միջոցները՝ օգտագործելով իրենց տրամադրության տակ գտնվող ամենաարագ ընթացակարգերը:
Թեև Կոնվենցիայում օգտագործված է «առևանգում» տերմինը, այդուհանդերձ, այն չպետք է մեկնաբանվի քրեաիրավական իմաստով, քանի որ Կոնվենցիան վերաբերում է միայն երեխայի միջազգային առևանգման քաղաքացիաիրավական ձևերին և դրանում օգտագործվող հասկացություններն ունեն ինքնուրույն իմաստ: Մասնավորապես՝ Կոնվենցիայի 3-րդ և 12-րդ հոդվածների բովանդակությունից բխում է, որ «առևանգում» հասկացությունն այդ կոնվենցիայի իմաստով ընդգրկում է երեխային մի Պայմանավորվող պետությունից մյուս Պայմանավորվող պետություն անօրինական տեղափոխելու կամ պահելու դեպքերը, իսկ Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի իմաստով երեխայի տեղափոխումը կամ պահելն անօրինական է համարվում այն դեպքում, երբ`
1) դրանով խախտվում են խնամակալության իրավունքները, որոնք միասնական կամ անհատական կերպով շնորհված են որևէ անձի, հաստատության կամ այլ մարմնի` այն պետության օրենսդրության համաձայն, որտեղ երեխան սովորաբար բնակվել է տեղափոխվելուց կամ պահվելուց անմիջապես առաջ, և
2) տեղափոխման կամ պահելու պահին միասնական կամ անհատական կերպով այդ իրավունքներն արդյունավետորեն իրականացվել են կամ կիրականացվեին, եթե չլիներ տեղափոխումը կամ պահելը:
Ընդ որում, վերը թվարկված իրավունքների՝ Կոնվենցիայով սահմանված պաշտպանությունը տրամադրվում է միայն 16 տարին չլրացած երեխաներին, իսկ երեխայի 16 տարին լրանալուց հետո Կոնվենցիայի կիրառումը վերջիններիս նկատմամբ դադարում է:
Կոնվենցիայով ամրագրված են նաև այն մարմինները, որոնք իրավասու են զբաղվել երեխաների անօրինական տեղափոխման և պահման հետ կապված հարցերով: Մասնավորապես, այդպիսիք են Կենտրոնական մարմինը, դատարանը և վարչական մարմինը, որոնցից յուրաքանչյուրն օժտված է որոշակի իրավունքներով և կրում է որոշակի պարտականություն: Այսպես՝ Կոնվենցիայով սահմանված է, որ դրանում ամրագրված նպատակներն իրագործելու համար Պայմանավորվող պետությունները պետք է նշանակեն Կենտրոնական մարմին` նրա վրա դնելով նույն կոնվենցիայով նախատեսված պարտականությունները, որոնք, ի թիվ այլի, ներառում են այլ Պայմանավորվող պետությունների Կենտրոնական մարմինների հետ համագործակցությունը, Պետությունների իրավասու մարմինների միջև համագործակցությանն օժանդակելը՝ երեխաների անհապաղ վերադարձն ապահովելու և Կոնվենցիայի նպատակներին հասնելու համար, դատական և վարչական ընթացակարգերի նախաձեռնումը, այդ ընթացակարգերին նպաստելը և այլն:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2009 թվականի օգոստոսի 20-ի թիվ 952-Ն որոշմամբ Կոնվենցիայով նախատեսված նպատակների իրագործման համար որպես ՀՀ կենտրոնական մարմին է նշանակվել Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունը:
Ինչ վերաբերում է Կոնվենցիայիում նշված վարչական մարմիններին, ապա խոսքն այն մարմինների մասին է, որոնց Կոնվենցիայի անդամ պետությունների կողմից վերապահվել է Կոնվենցիայով ստանձնած պարտավորությունների կատարումը: Ընդ որում, վարչական մարմինը չի կարող համընկնել Կենտրոնական մարմնի հետ, քանի որ Կոնվենցիան հստակ տարանջատում է այդ մարմինների լիազորությունները:
Կոնվենցիայով նախատեսված նպատակները ներպետական օրենսդրությամբ ամրագրելու նպատակով 2018 թվականի փետրվարի 9-ի ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով նախատեսվել է հատուկ հայցային վարույթի կարգով քննվող գործերի նոր տեսակ՝ Հայաստանի Հանրապետություն անօրինական տեղափոխված կամ Հայաստանի Հանրապետությունում ապօրինի պահվող երեխայի վերադարձի վերաբերյալ գործերի վարույթը:
Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 204 հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետություն անօրինական տեղափոխված կամ Հայաստանի Հանրապետությունում ապօրինի պահվող երեխայի վերադարձի վերաբերյալ հայցադիմումը ներկայացնում է «Երեխայի միջազգային առևանգման քաղաքացիական մոտեցումների մասին» 1980 թվականի հոկտեմբերի 25-ի կոնվենցիայի շրջանակներում կառավարության որոշած կենտրոնական մարմինը:
Դատարանը Կենտրոնական մարմնի հայցադիմումը վարույթ ընդունելու հարցը լուծում է անհապաղ՝ ոչ ուշ, քան այն ներկայացվելու հաջորդ օրը, միաժամանակ նույն որոշմամբ դատարանն արգելում է պատասխանողին մինչև վճռի օրինական ուժի մեջ մտնելը փոխել երեխայի բնակության վայրը: Հայաստանի Հանրապետություն անօրինական տեղափոխված կամ Հայաստանի Հանրապետությունում ապօրինի պահվող երեխայի վերադարձի վերաբերյալ գործը դատարանը քննում է առանց դատական նիստ հրավիրելու և վճիռ է կայացնում հայցադիմումի պատասխան ներկայացնելու համար սահմանված ժամկետը լրանալուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում:
Դատարանը կամ վարչական մարմինները կարող են մերժել երեխային վերադարձնելու վերաբերյալ դիմումը, եթե ապացուցվում է, որ.
ա) երեխայի նկատմամբ խնամք իրականացնող անձը, հաստատությունը կամ այլ մարմինը տեղափոխման կամ պահելու պահին փաստացի չեն իրականացրել խնամակալության իրավունքները, կամ համաձայնություն են տվել, կամ հետագայում ընդունել են տեղափոխման կամ պահելու փաստը.
բ) գոյություն ունի լուրջ վտանգ, որ երեխայի վերադարձը ֆիզիկական կամ հոգեկան վնաս կհասցնի կամ այլ ճանապարհով երեխային կդնի անտանելի իրավիճակի մեջ:
Դատական կամ վարչական մարմինները կարող են նաև մերժել երեխայի վերադարձման մասին կարգադրություն անելը, եթե նրանք պարզում են, որ երեխան դեմ է վերադարձին և հասել է այնպիսի տարիքի և հասունության մակարդակի, որ նպատակահարմար է հաշվի առնել նրա կարծիքը:
Քննարկվող հարցի շրջանակներում հարկ է նշել նաև, որ թեև Կոնվենցիան սահմանում է, որ ցանկացած պետություն կարող է միանալ դրան, այդուհանդերձ, այն իրավական ուժ ունի միայն միացած պետության և այն պայմանավորվող պետությունների միջև հարաբերություններում, որոնք հայտարարում են այդ միանալու վերաբերյալ իրենց համաձայնությունը, ցանկը հասանելի է հետևյալ հղմամբ: Այսինքն՝ Պայմանավորվող պետությունների միջև հարաբերություններում Կոնվենցիայով ամրագրված մեխանիզմների կիրառման համար անհրաժեշտ է ոչ միայն տվյալ կոնվենցիային նրանց մասնակցությունը, այլև այդ պետությունների միջև հարաբերություններում Կոնվենցիայի կիրառման վերաբերյալ լրացուցիչ փոխադարձ համաձայնության առկայությունը: Ընդ որում Կոնվենցիայով ամրագրված մեխանիզմների կիրառումը չի սահմանափակում այլ ընթացակարգերի կիրառման հնարավորությունը:

Implementation of the Convention on the Civil Aspects of International Child Abduction (Concluded 25 October 1980) by Armenia
22/01/2021
The following article discusses international child abduction relationships in the context of the Hague Convention on the Civil Aspects of International Child Abduction (hereinafter referred to as the Convention, which entered into force for the Republic of Armenia on 1 June 2007) and the mechanisms for exercising Conventional rights in domestic courts.
The Convention seeks to combat parental child abduction by providing a system of co-operation between Central Authorities and a rapid procedure for the return of the child to the country of the child’s habitual residence. For this purpose, Contracting States shall take all appropriate measures to secure within their territories the implementation of the objects of the Convention and use the most expeditious procedures available.
Although the Convention uses the term “abduction”, it does not have the same meaning as in criminal law, as the Convention applies only to the civil rights of international child abduction; the terms used in it have their own meaning. It follows from the meaning of Articles 3 and 12 of the Convention that the term “abduction” includes cases of wrongful removal or retention of a child from one Contracting state to another and according to the Article 3 of the Convention the removal or the retention of a child is to be considered wrongful where -
- a) it is in breach of rights of custody attributed to a person, an institution, or any other body, either jointly or alone, under the law of the State in which the child was habitually resident immediately before the removal or retention; and
b) at the time of removal or retention those rights were actually exercised, either jointly or alone, or would have been so exercised but for the removal or retention.
The Convention applies to children from the moment of their birth until they reach the age of 18 years.
The Convention also defines the bodies which are authorized to deal with cases of wrongful removal or the retention of a child such as a Central Authority, the judicial or administrative authorities. Article 7 provides that Central Authorities shall co-operate with each other and promote co-operation amongst the competent authorities in their respective States to secure the prompt return of children and to achieve the other objects of the Convention.
By the N 952-N decision of the Government of the Republic of Armenia from 20 August 2009 the Ministry of Justice of the Republic of Armenia was designated as a Central Authority.
The administrative authorities are the bodies defined by the contracting parties for ensuring fulfillment of the obligations under the Convention. The administrative body cannot coincide with the Central body, as the Convention clearly separates the powers of those bodies.
To implement the objectives of the Convention by domestic law, the RA Civil Procedure Code from February 9, 2018 provides for a new type of special proceedings – cases on return of children wrongfully removed to and retained in the Republic of Armenia.
According to the Article 204 (1) of the RA Civil Procedure Code, a request for the return of a child wrongfully removed to and retained in the Republic of Armenia shall be filed by the central body specified by the Government within the scope of the Convention.
The court resolves the acceptance of the application of the Central Body immediately, no later than the next day of its submission. At the same time the court forbids the defendant to change the place of residence of the child before the decision enters into force. The court examines the case without court hearings and makes a decision within ten days after the deadline for submitting a response to the lawsuit.
The judicial or administrative authority of the requested State is not bound to order the return of the child if the person, institution or other body which opposes its return establishes that –
- a) the person, institution or other body having the care of the person of the child was not actually exercising the custody rights at the time of removal or retention, or had consented to or subsequently acquiesced in the removal or retention; or
- b) there is a grave risk that his or her return would expose the child to physical or psychological harm or otherwise place the child in an intolerable situation.
The judicial or administrative authority may also refuse to order the return of the child if it finds that the child objects to being returned and has attained an age and degree of maturity at which it is appropriate to take account of its views.
In the context of the issue under discussion, it should be noted that the Convention provides that any other State may accede to it, however, it has legal force only in relations between the contracting states which declare their consent to the accession of the other party (see the list with the following link). Moreover, the application of the Conventional mechanisms does not limit the possibility to apply other procedures.