Ի՞նչ հարցեր կարող են կարգավորվել արբիտրաժային համաձայնագրով. Կոնցեռն Դիալոգի ներկայացուցիչը կոնֆերանսին խոսել է արբիտրաժի առավելությունների մասին
Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակի կրտսեր գործընկեր, փաստաբան Լիլիթ Կարապետյանը դեկտեմբերի 22-ին մասնակցել է արբիտրաժի միջոցով վեճերի լուծմանը վերաբերող կոնֆերանսի՝ ներկայացնելով այն հնարավորությունները, որը արբիտրաժային գործընթացը կարող է ընձեռնել ձեռնարկատերերին՝ հնարավոր վեճերի այլընտրանքային լուծման մեխանիզմներ ընտրելու համար:
Կոնֆերանսի շրջանակներում, որը կազմակերպել է Միջազգային առևտրային պալատի հայաստանյան ազգային կոմիտեն ու «Արբիտրաժ» ՍՊԸ կից մշտապես գործող Արբիտրաժային դատարանը, Կոնցեռն Դիալոգի ներկայացուցիչը խոսել է արբիտրաժային համաձայնագրերի մասին, մանրամասնել այն կարևոր կետերը, որոնք պետք է կամ կարող են ներառվել արբիտրաժային համաձայնագրերում:
«Վեճերն արբիտրաժային դատարանի միջոցով լուծելը կողմերին մի շարք առավելություններ է տալիս: Օրինակ նրանք կարող են արբիտրաժային համաձայնագրով որոշել իրենց վեճի լուծման կարգը և արբիտր նշանակել այնպիսի մասնագետի, ով  պարտադիր չէ լինի իրավաբան, այլ վեճի առարկային վերաբերող ոլորտի մասնագետ: Այսինքն, արբիտրաժային համաձայնագիրը հնարավորություն է տալիս  պոտենցիալ վեճին համապատասխան արդյունավետ մեխանիզմներ մշակել»,- շեշտել է Լիլիթ Կարապետյանը:
Նշենք, որ Լիլիթ Կարապետյանը նաև Միջազգային առևտրային պալատի հայաստանյան ազգային կոմիտեի Արբիտրաժի և վեճերի այլընտրանքային լուծման հանձնաժողովի նախագահն է:

What kinds of matters can be regulated under an arbitration agreement? Concern Dialog’s representative spoke about the advantages of arbitration at a conference
On 22 December Junior Partner, Attorney at Concern Dialog Law Firm Lilit Karapetyan attended a conference related to the dispute resolution through arbitration, where she spoke about the benefits that the entrepreneurs may gain from arbitration and the incentives to choose ADR mechanisms for resolution of their potential disputes.
Within the conference, which was organized by the International Chamber of Commerce National Committee Armenia and Permanent “Arbitration Court” adjacent to "Arbitration" LLC, the representative of Concern Dialog spoke about arbitration agreements, detailed those important points which should or can be regulated under an arbitration agreement.
“Settling disputes through arbitration court gives parties a number of advantages. For example, under an arbitration agreement the parties may define the order for settling their dispute and choose an appointment mechanism for arbitrators that allow specific specialists to be included in a panel, bearing in mind that the Arbitrator does not have to be a lawyer. That is to say that the arbitration is a mechanism that allows developing effective mechanisms appropriate for a given potential dispute”, highlighted Lilit Karapetyan.
It shall be noted that Lilit Karapetyan is also the chairperson of the commission on arbitration and alternative dispute resolution within the International Chamber of Commerce National Committee Armenia.