Ի՞նչ պետք է իմանան բիզնեսի ներկայացուցիչներն իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվության մասին. սեմինարի հրավեր
Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակը մայիսի 16-ին հրավիրում է մասնակցելու ՀՀ քրեական նոր օրենսգրքով իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվություն սահմանող կարգավորումների վերաբերյալ սեմինարին։
Գրասենյակի ներկայացուցիչները խոսելու են 2022 թվականի հուլիսի 1-ից գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի այն նորամուծությունների մասին, որոնցով Հայաստանի Հանրապետությունում առաջին անգամ նախատեսվել է, որ քրեական պատասխանատվության սուբյեկտ կարող են լինել նաև իրավաբանական անձինք՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ օտարերկրյա պետությունում ստեղծված:
Նորամուծության էությունն այն է, որ քրեական հետապնդման կարող են ենթարկվել ոչ միայն ընկերությունների աշխատակիցները՝ որպես ֆիզիկական անձինք, այլև հենց ընկերությունների համար կարող են առաջանալ քրեաիրավական հետևանքներ. տուգանք, գործունեության որոշակի տեսակով զբաղվելու իրավունքի ժամանակավոր դադարեցում, հարկադիր լուծարում, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործունեություն իրականացնելու արգելք:
Բանախոսները մանրամասն կներկայացնեն բոլոր այն հնարավոր դեպքերը, երբ իրավաբանական անձինք կարող են ենթարկվել քրեական պատասխանատվության, ինչպես նաև կխոսեն այն մասին, թե ինչպիսին պետք է լինի քրեական հետապնդման գործընթացը, ինչ հետևանքներ կարող են առաջանալ  ընկերությունների համար, ինչպիսի գործիքներ կարող են կիրառվել հնարավոր ռիսկերը նվազեցնելու համար:
Սեմինարը նախատեսված է Հայաստանում գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների տնօրենների, հաշվապահների, իրավաբանների և թեմայով հետաքրքրող այլ անձանց համար:
Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակի քրեական իրավունքի պրակտիկայի ղեկավար, փաստաբան, ի․գ․ թ, դոցենտ, ԵՊՀ դասախոս Սերգեյ Մարաբյան

What should business representatives know about the criminal liability of legal entities? Invitation to a workshop
30/04/2024
On May 16, the Concern Dialog law firm invites you to participate in the workshop on the regulations defining the criminal liability of legal entities under the new Criminal Code of the Republic of Armenia.
The representatives of the law firm will talk about the innovations of the RA Criminal Code effective from July 1, 2022, which for the first time in the Republic of Armenia envisages that legal entities, both established in Armenia and in a foreign country, can be the subjects to criminal liability.
The seminar is intended for directors of organizations, accountants, lawyers operating in Armenia and other persons interested in the topic.
The speakers will present in detail all the possible cases when legal entities may be subject to criminal liability, what the criminal prosecution process should be, what implications may arise for companies, what tools can be applied to reduce possible risks.
Sergey Marabyan, Head of criminal law practice in Concern Dialog law firm, attorney, PhD in law, associate professor at YSU law faculty