Հայաստանում սպառողների իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ Կոնցեռն Դիալոգի փաստաբանների պատրաստած հրապարակումը տեղ է գտել միջազգային The Legal 500-ի ուղեցույցում
15/04/2022
Կոնցեռն Դիալոգի գործընկեր, փաստաբան Նարինե Բեգլարյանի ու փաստաբան Շուշանիկ Ստեփանյանի համատեղ հրապարակումը Հայաստանում ապրանքի համար պատասխանատվության օրենսդրական կարգավորումների վերաբերյալ ներկայացվել է միջազգային անկախ իրավաբանական The Legal 500 հարթակի հրապարակած նոր ուղեցույցում։
Պարբերաբար տարբեր թեմաներով հարց ու պատասխանի ձևաչափով հրապարակվող համեմատական այս ուղեցույցերի նպատակն է ընթերցողներին հնարավորություն ընձեռել ծանոթանալու տարբեր երկրներում գործող իրավակարգավորումներին կոնկրետ թեմաների վերաբերյալ։
Այս անգամ ապրանքի համար պատասխանատվության օրենսդրական կարգավորումներին նվիրված ուղեցույցում բացի Հայաստանից, ներկայացված է նաև Ֆրանսիայի, Ճապոնիայի, Քաթարի, Հարավային Կորեայի, Իսպանիայի, Շվեդիայի, Շվեցարիայի, Թայլանդի, Մեծ Բրիտանիայի ու ԱՄՆ-ի փորձը։
Կոնցեռն Դիալոգի փաստաբանները հրապարակման մեջ ներկայացրած են ոլորտի իրավական ակտերը, այդ թվում՝ Քաղաքացիական օրենսգրքով ու Սպառողների իրավունքների պաշտպանության մասին օրենքով նախատեսված կարգավորումները։
Մասնավորապես, ուղեցույցում անդրադարձ են կատարել սպառողների իրավունքների պաշտպանությանը, այդ թվում՝ ապրանքների, աշխատանքների կամ ծառայությունների թերությունների հետևանքով պատճառված վնասը հատուցելու կարգին, իրավական պաշտպանության միջոցներին, դատարան ներկայացվող հայցերի ժամկետներին ու պայմաններին, դատական պրակտիկային և այլն։
The Legal 500-ը հարթակ է, որը շուրջ 150 իրավազորության տարածքներում իրականացնում է իրավաբանական ընկերությունների և իրավաբանների գնահատում՝ հիմնվելով ամեն տարի թարմացվող հետազոտական ծրագրերի վրա։

The publication on the protection of product liability prepared by the attorneys of Concern Dialog Law Firm was included in The Legal 500 guide
The joint publication of Concern Dialogue partner, attorney Narine Beglaryan and attorney Shushanik Stepanyan on product liability legislation regulations in Armenia was presented in the new guide published by the international independent legal platform called “The Legal 500”.
The purpose of these comparative guides, which are regularly published in question-and-answer format on a variety of topics, is to enable readers to get acquainted with the legal regulations in different countries on specific topics.
This time, in addition to Armenia, the guide on product liability legislation regulations also presents the practice of France, Japan, Qatar, South Korea, Spain, Sweden, Switzerland, Thailand, Great Britain and the United States.
The attorneys of Concern Dialog presented in the publication the legal acts of the sphere, including the regulations envisaged by the Civil Code and the Law on the Protection of Consumer Rights.
In particular, the guide addressed the protection of consumer rights, including the procedure for compensating for damage caused by defects of goods, works or services, legal remedies, terms and conditions of lawsuits, court practice, etc.
The Legal 500 is an international independent legal platform that conducts appraisal of law firms and lawyers in approximately 150 jurisdictions based on the yearly updated research programs.
It also provides various legal resources to the legal community publishing a series of guides, namely Country Comparative Guides on the legislative and legal regulations of different countries of the world every year through cooperation with the leading lawyers of those countries.
This article was originally published in The Legal 500: Product Liability Country Comparative Guide. For a full list of jurisdictional Q&As visit: https://www.legal500.com/guides/guide/product-liability/