Հայաստանի իրավական համակարգի առանձնահատկությունները և բիզնեսավարման հնարավորությունները. Արամ Օրբելյանն ու Արթուր Հովհաննիսյանը ելույթներով են հանդես եկել ՀՀ-ՌԴ իրավական առաջին համաժողովի ժամանակ
21/04/2022
Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակի կառավարիչ գործընկեր, փաստաբան Արամ Օրբելյանն ու գործընկեր, փաստաբան Արթուր Հովհաննիսյանը Հայաստան-Ռուսաստան առաջին իրավական համաժողովի ժամանակ հանդես են եկել առանձին ելույթներով իրենց պրակտիկայի ոլորտների վերաբերյալ:
Արամ Օրբելյանը ներկայացրել է ՀՀ դատական համակարգը, վարչական արդարադատության առանձնահատկությունները, ինչպես նաև վեճերի լուծման առկա այլընտրանքային մեխանիզմները՝ մեդիացիան և արբիտրաժը:
Առանձին նաև ներկայացրել է միջազգային իրավական համագործակցության հարցերով ՀՀ-ՌԴ պայմանագրերը և դրանց իրական կիրարկումը ՀՀ-ում:
Առանձնահատուկ ուշադրություն է հրավիրել դատական գործերի իրական ընթացքի, տևողության, տարբեր դատարանների գործընթացների առանձնահատկությունների վրա և շեշտել է դատական համակարգի կայացվածության բարձր մակարդակը՝ չնայած որոշակի անհանգստացնող զարգացումների:
Արթուր Հովհաննիսյանը ելույթում ներկայացրել է անշարժ գույքի գործարքներին առնչվող հարցեր: Մասնավորապես, նա խոսել է ՀՀ-ում բնակելի և կոմերցիոն անշարժ գույքի վարձակալության և գնման առանձնահատկություններից, իրավական կարգավորումներից:
Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության Առևտրային ներկայացուցչության աջակցությամբ Երևանում ապրիլի 21-22 կայացած համաժողովի նպատակն է եղել երկխոսություն հաստատել Ռուսաստանի և Հայաստանի իրավական ու գործարար համայնքների ներկայացուցիչների, ֆինանսական կազմակերպությունների և պետական մարմինների միջև:
Ակնկալվում է, որ համաժողովը կնպաստի Հայաստան-Ռուսաստան գործարար համայնքի ներկայացուցիչների հետագա արդյունավետ համագործակցության ապահովմանն ու երկկողմ փոխգործակցության զարգացմանը։

The specificities of the Armenian legal system and business opportunities: Aram Orbelyan and Artur Hovhannisyan made speeches during the first Armenia-Russia legal forum
21/04/2022
The managing partner of Concern Dialog law firm, attorney Aram Orbelyan and partner, attorney Artur Hovhannisyan participated and made presentations in the first Armenia-Russia legal forum.
Aram Orbelyan presented the judicial system of the Republic of Armenia, the specificities of administrative justice, and current alternative mechanisms of dispute resolution – mediation and arbitration. He also covered Armenia-Russia agreements on international cooperation and their actual implementation in the Republic of Armenia and existing room for improvement.
Special attention was driven to the actual processes, timelines of court cases, and specificities of processes in different courts. And finally, the high level of development of the judicial system was emphasized despite some worrying developments.
In his speech, Artur Hovhannisyan presented matters related to real estate transactions. Notably, he spoke about the specificities and legal regulations for the lease and purchasing of residential or commercial real estate in Armenia.
The forum took place in Yerevan on 21-22 April and was organized with the support of the Trade Representation of the Russian Federation in the Republic of Armenia. The forum's objective was to facilitate dialogue between the representatives of the legal and business communities and financial organizations of Russia and Armenia.
The forum is expected to promote future practical cooperation and the development of bilateral collaboration between the Armenia-Russia business community representatives.