Վեճերի լուծումը Հայաստանում. Կոնցեռն Դիալոգի թիմի հրապարակումը՝ Lexology Getting the Deal Through 2023-ում
Միջազգային վերլուծություններ և ուղեցույցներ հրապարակող Lexology Getting the Deal Through-ն 2023-ում ներկայացվել է Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակի կառավարիչ գործընկեր, փաստաբան Արամ Օրբելյանի, գործընկեր, փաստաբան Լիլիթ Կարապետյանի և ավագ իրավաբան, փաստաբան Անի Համբարձումյանի համատեղ հրապարակումը Հայաստանում վեճերի լուծման իրավական կարգավորումների ու պրակտիկայի վերաբերյալ:
Lexology Getting the Deal Through-ի համեմատական ուղեցույցն հնարավորություն է տալիս ուսումնասիրելու ևս 33 իրավական համակարգերի իրավակարգավորումները:
Ուղեցույցում համեմտական կարգով ներկայացված են դատական գործընթացները, արբիտրաժը և վեճերի այլընտրանքային լուծման այլ եղանակները համապատասխան իրավական համակարգերում, ներառյալ դատական համակարգերի կառուցվածքը, Դատարանի դերը և ատենակալների ինստիտուտի կիրառումը, սահմանափակումները, նախադատական գործընթացները, դատական գործերի ընթացքը, թույլատրելի ապացույցները և իրավական պաշպատնության միջոցները, որոշումների հարկադիր կատարումը, ծախսերը, դատավարության ֆինանսավորումը, բողոքարկումները, արտասահմանյան դատական ակտեիր ճանաչումը և իրավական օգնությունը, UNCITRAL մոդելային օրենքի դերը, արբիտրների ընտրության կարգը, արբիտրաժային համաձայնությունների և գործընթացի կարգավորումները, դատարանի աջակցությունը և միջամտությունը արբիտրաժին, վեճերի լուծման այլընտրանքային ձևերի տեսակները, ազգային այլ առանձնահատկությունները և նոր զարգացումները:

Dispute Resolution in Armenia: A publication by the Concern Dialog team on Lexology Getting the Deal Through 2023
11/08/2023
Managing partner of Concern Dialog law firm, attorney Aram Orbelyan, partner, attorney Lilit Karapetyan and senior associate, attorney Ani Hambardzumyan have co-authored the chapter about the regulations and practices in the Dispute Resolution in Armenia on Lexology Getting the Deal Through 2023.
Lexology Getting the Deal Through provides an opportunity to explore the legal regulations related to the practice area in 33 more jurisdictions.
Quick reference guide enabling side-by-side comparison of local insights into litigation, arbitration and alternative dispute resolution (ADR) worldwide, including court systems; judges and juries; limitation issues; pre-action behaviour, case management; evidence; remedies; enforcement; costs; funding arrangements; appeals; foreign judgments and proceedings; the role of the UNCITRAL Model Law on International Commercial Arbitration; choice of arbitrator; arbitration agreements and arbitral procedure; court interventions in arbitrations; awards; types of ADR; requirements for ADR; other interesting local features; and recent trends.
The guide for Armenia is available here: https://bit.ly/3OSdj5p
The guide is published in its entirety on the Lexology Getting the Deal Through platform https://bit.ly/3rYoCzM