Հայաստանի օրենսդրությամբ օտարերկրյա ներդրողների համար բարենպաստ պայմաններ են ստեղծված․ Կոնցեռն Դիալոգի գործընկեր Լիլիթ Կարապետյանի ելույթը քաղաքացիական իրավունքի ֆորումում
20/09/2024
Սեպտեմբերի 13-ից 14-ը Հայ-ռուսական համալսարանի իրավաբանական ինստիտուտում տեղի է ունեցել Քաղաքացիական իրավունքի ֆորումը՝ նշելու Քաղաքացիական իրավունքի և քաղաքացիական դատավարության ամբիոնի 20-ամյակը։ Ֆորումի ժամանակ ներդրումային արբիտրաժին նվիրված պանելային քննարկմանը ելույթ է ունեցել Կոնցեռն Դիալոգի գործընկեր, փաստաբան Լիլիթ Կարապետյանը։
Նա խոսել է օտարերկրյա ներդրումների համար Հայաստանում առկա հնարավորություններից և իր փորձից ելնելով՝ շեշտել է, որ օրենսդրությամբ բարենպաստ պայմաններ են ստեղծված օտարերկրյա ներդրումների իրականացման համար: Նա ընդգծել է, որ օրենսդրությամբ հնարավորինս սակավ սահմանափակումներ են սահմանված օտարերկրյա ներդրողների համար, ինչպես նաև գրեթե բոլոր ոլորտներում առկա է օրենսդրական կանխատեսելիություն:
Բանախոսները քննարկել են երկկողմանի ներդրումային համաձայնագրերով ներդրողներին տրված պաշտպանության մեխանիզմները, այս համաձայնագրերի թարմացման և նորացման հիմնահարցերը, ինչպես նաև ներդրումային արբիտրաժի այն գործերը, որտեղ ներգրավված է Հայաստանի Հանրապետությունը:

From September 13 to 14, 2024, the Law Institute of the Russian - Armenian University is hosting a Civil Law Forum to celebrate the 20th anniversary of its Civil Law and Civil Procedure Chair. At the forum, Concern Dialog partner and attorney Lilit Karapetyan participated in a panel discussion on investment arbitration.
She discussed the opportunities for foreign investment in Armenia, highlighting that the legislation fosters a favorable environment for investors. She pointed out that the laws impose minimal restrictions on foreign investment and ensure legislative predictability across various sectors.
The panelists also examined the protective measures offered by bilateral investment agreements, addressing the renewal processes for these agreements and reviewing investment arbitration cases involving Armenia.