Սարգիս Կնյազյանը ներկայացրել է Կոնցեռն Դիալոգը մտավոր սեփականության ոլորտի մասնագետների աշխարհի ամենահեղինակավոր կառույցի՝ INTA-ի 2024թ.-ի Առաջնորդների հանդիպմանը
Կոնցեռն Դիալոգի մտավոր սեփականության պրակտիկայի ղեկավար Սարգիս Կնյազյանը ներկայացրել է ընկերությունը INTA-ի 2024թ.-ի Առաջնորդների հանդիպմանը (INTA Leadership Meeting)՝ որպես Զուգահեռ ներմուծումների հանձնաժողովի (Parallel Imports committee) անդամ։
Ամենամյա այս միջոցառումը, որը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 12-15-ը ԱՄՆ-ի Լուիզիանա նահանգի  Նյու Օռլեան քաղաքում, համախմբել է INTA-ի բոլոր հանձնաժողովների անդամներին և մտավոր սեփականության ոլորտի առաջատար մասնագետներին ամբողջ աշխարհից՝ նպատակ ունենալով քննարկելու ոլորտի մարտահրավերները։
Քննարկման հիմնական թեմաներն են եղել արհեստական բանականության (AI) և հեղինակային իրավունքի հատման կետերը, օնլայն խարդախությունների դեմ պայքարի ռազմավարությունները և առևտրային գաղտնիքների պաշտպանությունը թվային դարաշրջանում։ Անդրադարձ է կատարվել նաև Արհեստական բանականության կիրառման էթիկական և գործնական խնդիրներին ապրանքանիշերի ոլորտում և մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության գլոբալ մարտահրավերներին։
Սարգիս Կնյազյանի մասնակցությունը INTA-ի Առաջնորդների հանդիպմանը ընդգծում է Կոնցեռն Դիալոգի հանձնառությունը մտավոր սեփականության ոլորտի ծառայությունների ընդլայնման գործում, որը տեղի է ունեցել ոլորտում մասնագիտացած Կնյազյան ընդ Փարթնրսի հետ միավորումից հետո։
Նշում.
INTA-ն ՄՍ ոլորտի պրոֆեսիոնալների և բրենդերի իրավատերերի համաշխարհային ասոցիացիա է, որին անդամակցում են 6,700 կազմակերպություններ աշխարհի 185 երկրներից: INTA-ն ներկայացնում է մոտ 37,000 ՄՍ ոլորտի մասնագետներ, ապրանքային նշանների իրավատերեր: INTA-ի համայնքի անդամներ են նաև տարբեր երկրների ՄՍ ոլորտի պետական մարմիններ, դասախոսներ և ուսանողներ:
Ի լրումն բազմաթիվ այլ միջոցառումների և հանդիպումների INTA-ի տարեկան ժողովը ՄՍ ոլորտի ներկայացուցիչների և բրենդերի իրավատերերի ամենա մեծ միջոցառումն է աշխարհում:

Sarkis Knyazyan, the Head of Intellectual Property Practice at Concern Dialog, represented the firm in the prestigious International Trademark Association’s (INTA) 2024 Leadership Meeting, as a member of Parallel Imports committee. This annual, invitation-only event, held from November 12–15 in New Orleans, Louisiana, brought together INTA’s committee members and IP professionals from around the world to address critical IP challenges.
Key topics included the intersection of artificial intelligence (AI) with copyright, strategies for combating online scams, and protecting trade secrets in the digital age. Specific sessions addressed ethical and practical implications of using AI in trademark practice and the global challenges of enforcing IP rights.
The participation in the INTA’s Leadership Meeting followed shortly after Concern Dialog’s recent merger with Knyazyan & Partners, further strengthening its position as Armenia’s leading full-service law firm. The merger underscores the firm’s commitment to expanding its capabilities in intellectual property law to better serve the needs of both local and international clients.
Mr. Knyazyan’s involvement at INTA Leadership Meeting highlights Concern Dialog’s dedication to excellence in intellectual property practice. By engaging with global peers and contributing to advancement of IP law, the firm reaffirms it mission to deliver innovative, client-focused legal solutions across a broad range of practice areas.
INTA is a global association of brand owners and professionals dedicated to supporting trademarks and complementary intellectual property (IP) to foster consumer trust, economic growth, and innovation, and committed to building a better society through brands.
Membership comprises more than 6,700 organizations from 185 jurisdictions. The organizations represent nearly 37,000 professionals, including brand owners from major corporations, small- and medium-sized enterprises, law firms, and nonprofits. The community of INTA also includes government agency members, professors, and law students.
Among the wide range of events they organize, both regionally and virtually, the INTA Annual Meeting is the largest—and it’s also the largest gathering of brand owners and IP professionals in the world.