Քրեական դատավարության մեկօրյա ինտենսիվ դասընթաց․ կալանքից դեպի այլընտրանք․ պաշտպանական մարտավարություն
Մայիսի 29-ին Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակը և Ռուս-հայկական համալսարանը կազմակերպում են մեկօրյա ինտենսիվ դասընթաց՝ նվիրված խափանման միջոցների կիրառման արդի մոտեցումներին և պաշտպանական մարտավարությանը։
Դասընթացը նախատեսված է իրավաբանական ֆակուլտետների ուսանողների և երիտասարդ մասնագետների համար և հնարավորություն է տալիս ոչ միայն ստանալ տեսական գիտելիքներ, այլև ծանոթանալ քրեական իրավունքի գործնական կիրառությանը։
Ինչո՞ւ մասնակցել
Ծրագիրը կառուցված է այնպես, որ մասնակիցները ծանոթանան խափանման միջոցների կիրառման իրական պրակտիկային և արդի մարտահրավերներին։
Դասընթացի ընթացքում կքննարկվեն կալանքի կիրառման առանձնահատկությունները, դրա այլընտրանքային միջոցները, ինչպես նաև պաշտպանական արդյունավետ ռազմավարություններ՝ հիմնված գործնական փորձի վրա։ Մասնակիցները հնարավորություն կունենան վերլուծելու իրական դեպքեր և ստանալու մասնագիտական հարցերի պատասխաններ անմիջապես ոլորտի փորձառու ներկայացուցիչներից։
Ճանաչե՛ք մեր բանախոսներին
Դասընթացը կվարեն ոլորտի փորձառու մասնագետներ․
Սերգեյ Մարաբյան- Կոնցեռն Դիալոգի գործընկեր, փաստաբան, ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դոցենտ, ի.գ.թ.
Անահիտ Առաքելյան- Կոնցեռն Դիալոգի իրավաբան, փաստաբան, ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դասախոս
Սվետլանա Մկրտչյան- Կոնցեռն Դիալոգի իրավաբան, փաստաբան, ՌՀՀ Իրավունքի ինստիտուտի քրեական իրավունքի և քրեական դատավարության իրավունքի ամբիոնի մագիստրոս
Արեգ Յոլչյան- Կոնցեռն Դիալոգի իրավաբան, ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դասախոս
Ծրագրի օրակարգը
Մեկօրյա դասընթացի ընթացքում նախատեսված են հետևյալ թեմաները․
Առաջին հատվածում կքննարկվի կալանք խափանման միջոցի կիրառման առանձնահատկությունները, այնուհետև՝ տնային կալանքը որպես անազատության այլընտրանք և դրա հետ կապված արդի խնդիրները։
Օրվա ընթացքում առանձին ուշադրություն կդարձվի վարչական հսկողության ժամանակակից մոտեցումներին, ինչպես նաև կանցկացվի հարցուպատասխան սեսիա՝ մասնակիցների ակտիվ ներգրավմամբ։
Երկրորդ հատվածում կքննարկվեն գրավը և պաշտոնավարման կասեցումը՝ որպես իրավունքների սահմանափակման գործիքներ, ինչպես նաև ավանդական խափանման միջոցների կիրառումը նոր օրենսդրական իրողությունների պայմաններում։
Դասընթացը կեզրափակվի զինվորական հսկողության թեմայով և գործնական առաջադրանքների քննարկմամբ։
Ինչպե՞ս դիմել
Դպրոցին մասնակցությունն անվճար է, սակայն մասնակիցներն ընտրվելու են իրենց ինքնակենսագրության (CV) և մոտիվացիոն նամակի հիման վրա, որոնք պետք է ուղարկել [email protected] էլեկտրոնային հասցեին՝ նամակի նպատակ դաշտում նշելով «Քրեական դատավարության դասընթաց» մինչև մայիսի 25-ը։ Նշենք, որ աշխատանքային փորձն այս ոլորտում պարտադիր չէ։

One-Day Intensive Course in Criminal Procedure։ From Detention to Alternatives: Defense Strategies
On May 29, Concern Dialog Law Firm, in collaboration with the Russian-Armenian University, is organizing a one-day intensive course in Criminal Procedure, dedicated to modern approaches to the application of preventive measures and defense strategies.
The course is designed for law students and early-career professionals, offering an opportunity not only to gain theoretical knowledge but also to explore the practical application of criminal law.
Why participate
The program is structured to familiarize participants with the real-life practice and current challenges related to preventive measures.
During the course, participants will explore the specific features of detention as a preventive measure, its alternatives, and effective defense strategies based on practical experience. Attendees will also have the opportunity to analyze real cases and receive answers to professional questions directly from experienced practitioners in the field.
Meet our speakers
The course will be delivered by experienced legal professionals:
Sergey Marabyan — Partner at Concern Dialog, Attorney, Associate Professor at the Faculty of Law, Yerevan State University, PhD in Law
Anahit Arakelyan — Associate, attorney at Concern Dialog, Lecturer at the Faculty of Law, Yerevan State University
Svetlana Mkrtchyan — Associate, attorney at Concern Dialog, Master's student at the Chair of Criminal Law and Criminal Procedural Law, Institute of Law, Russian-Armenian University
Areg Yolchyan — Associate at Concern Dialog, Lecturer at the Faculty of Law, Yerevan State University
Program agenda
The one-day course will cover the following topics:
The first session will focus on the specifics of applying detention as a preventive measure, followed by a discussion on house arrest as an alternative to deprivation of liberty and the related current issues.
Particular attention will be given to modern approaches to administrative supervision, along with an interactive Q&A session.
The second part will cover bail and suspension from office as mechanisms restricting property and labor rights, as well as the application of traditional preventive measures under the new legislative framework.
The course will conclude with a discussion on military supervision and practical assignments.
How to apply
Participation in the course is free of charge.
Applicants will be selected based on their CV and motivation letter, which should be sent to [email protected] with the subject line “Criminal Procedure Course” by May 25.