Երեք ինտենսիվ օր և թեժ քննարկումներ․ ավարտվեց «Կորպորատիվ իրավունքի ամառային դպրոցը»
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում (ՀԱՀ) տեղի ունեցավ Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական ընկերության և ՀԱՀ-ի LL.M. (իրավագիտության մագիստրոս) ծրագրի համատեղ նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Կորպորատիվ իրավունքի ամառային դպրոցը»։ Եռօրյա ինտենսիվ դասընթացի շրջանակում մասնակիցները հնարավորություն ունեցան ոլորտի առաջատար փորձագետների հետ քայլ առ քայլ քննարկելու և վերլուծելու բիզնես իրավունքի և կորպորատիվ կառավարման առանցքային ու գործնական թեմաները։
Դասընթացը կառուցված էր այնպես, որ մասնակիցներին փոխանցվեին առավել արդիական և կիրառական գիտելիքներ, որոնք անհրաժեշտ են ժամանակակից բիզնես միջավայրում հաջողությամբ գործելու համար։ Եռօրյա ծրագրի հիմնական ուղղություններն էին.
• Կորպորատիվ իրավունքի հիմունքները. Մանրամասն անդրադարձ կատարվեց ՍՊ և բաժնետիրական ընկերությունների իրավական առանձնահատկություններին ու հիմնական տարբերություններին, կանոնադրական կապիտալի ձևավորմանը, ինչպես նաև ՀՀ-ում արժեթղթերի պահառության ու ռեեստրավարման համակարգին։
• Բաժնետերերի իրավունքներն ու կառավարումը. Քննարկվեցին ընկերության կառավարմանը մասնակցելու նրբությունները, կորպորատիվ հիմնական գործարքները, ներդրումային գործիքները, բաժնետիրական ու օպցիոն համաձայնագրերն ու փոխարկելի փոխառությունները։
• Կորպորատիվ կառավարման համակարգը. Մասնակիցները ծանոթացան կորպորատիվ կառավարման ժամանակակից համակարգերին, դրանց պատասխանատուների դերին, շահութաբաժինների բաշխման մեխանիզմներին, ինչպես նաև բաժնետերերի նախապատվության և դատարան դիմելու իրավունքներին։
Դասընթացի ընթացքում իրենց բազմամյա գործնական փորձով, տեղական ու միջազգային շուկաների լավագույն փորձով և գործնական օրինակներով (case studies) մասնակիցների հետ կիսվեցին ոլորտի ճանաչված ու առաջատար մասնագետները.
• Նարինե Բեգլարյան — Կոնցեռն Դիալոգ
• Լիլիթ Կարապետյան — Կոնցեռն Դիալոգ
• Անի Մկրտումյան — Կոնցեռն Դիալոգ
• Նարինե Մելիքյան — Կորպորատիվ կառավարման կենտրոն
• Արաքսյա Հարությունյան — ROQ Capital
Վստահ ենք, որ ստացված գործնական գիտելիքներն ու հմտություններն իրենց լավագույն կիրառությունը կգտնեն մասնակիցների հետագա մասնագիտական գործունեության և բիզնես նախագծերի հաջող իրականացման գործում։

The American University of Armenia (AUA) hosted the Corporate Law Summer School, an initiative jointly organized by Concern Dialog Law Firm and the AUA LL.M. (Master of Laws) Program. Throughout the intensive three-day course, participants had the opportunity to work closely with leading industry experts to analyze and discuss key practical issues in business law and corporate governance.
The curriculum was strategically designed to equip participants with up-to-date, actionable knowledge essential for navigating today's complex business environment. The three-day program focused on several core pillars:
Fundamentals of Corporate Law: An in-depth exploration of the legal nuances and key differences between LLCs and Joint-Stock Companies, statutory capital structures, as well as the securities custody and registry management system in Armenia.
Shareholders' Rights & Management: Detailed discussions on the complexities of corporate management participation, primary corporate transactions, investment tools, shareholder and option agreements, and convertible loans.
Corporate Governance Systems: Insightful analysis of modern corporate governance frameworks, the roles and liabilities of responsible parties, dividend distribution mechanisms, as well as shareholders' pre-emptive rights and legal remedies.
The speakers, comprising recognized and top-tier professionals in the field, enriched the sessions by sharing their extensive practical experience, insights into local and international market trends, and real-world case studies:
Narine Beglaryan — Concern Dialog
Lilit Karapetian — Concern Dialog
Ani Mkrtumyan — Concern Dialog
Narine Melikyan — Corporate Governance Center
Araksya Harutyunyan — ROQ Capital
We are fully confident that the practical knowledge and expertise acquired during these three days will successfully serve the participants in their future professional milestones and business endeavors.