Հաղորդագրություն․ դատական հայց զրպարտության հիմքով
«Կոնցեռն Դիալոգ» փաստաբանական ընկերության ավագ գործընկեր փաստաբան Արամ Օրբելյանը դիմել է դատարան իր հասցեին կատարված զրպարտություն հանդիսացող փաստացի տվյալների տարածման հետևանքով հասցված վնասի հատուցման հայցով:
«30.01.2020 թվականին Հայաստանի հանրային հեռուստատեսության Լուրերի Գլխավոր թողարկման մեջ ներառված «Քոչարյանի պաշտպանի ՍԴ մտնելու հետևանքները» խորագրով ռեպորտաժում Արամ Օրբելյանի վերաբերյալ իբրև փաստ ներկայացված ենթադրությունը, որ Արամ Օրբելյանը սահմանված կարգի խախտմամբ 2019 թվականի մայիսից օգոստոսն ընկած ժամանակահատվածում պարբերաբար մուտք է գործել ՀՀ ՍԴ վարչական շենք, չի համապատասխանում իրականությանը: Արամ Օրբելյանը 2019 թվականի մայիսից օգոստոսն ընկած ժամանակահատվածում պարբերաբար ՀՀ ՍԴ վարչական շենք մուտք չի գործել,  առավել ևս ընդհանրապես որևէ պետական կամ մասնավոր տարածք մուտք գործելիս չի խախտել որևէ կիրառելի պահանջ»:
Հայցվոր Արամ Օրբելյանը խնդրում է դատարանին պարտավորեցնել պատասխանողներ՝ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությանը և Հանրային հեռուստաընկերության եթերով հրապարակայնորեն հերքել նույն լրատվական միջոցով տարածված զրպարտություն համարվող փաստացի տվյալները: Ինչպես նաև «Հայաստանի հանրային հեռուստատեսություն» ՓԲԸ հօգուտ Հայցվոր՝ Արամ Օրբելյանի բռնագանձել 2.000.000 (երկու միլիոն) ՀՀ դրամ որպես զրպարտությամբ պատճառված վնասի փոխհատուցում և          պատասխանող՝ Հայաստանի Հանրապետությունից, ի դեմս Ազգային անվտանգության ծառայության հօգուտ Հայցվոր՝ Արամ Օրբելյանի բռնագանձել 2.000.000 (երկու միլիոն) ՀՀ դրամ որպես զրպարտությամբ պատճառված վնասի փոխհատուցում:
Նշված թողարկման հեռարձակումից հետո Արամ Օրբելյանի կողմից հարցումներ են ուղարկվել և ՀՀ ԱԱ Ծառայություն և Հանրային Հեռուստաընկերություն, նշված պնդումների համար հիմք հանդիսացող փաստաթղթերի պատճեները ստանալու համար, որպեսզի հնարավոր լինի իրավական պաշտպանություն հայցել ինֆորմացիայի առաջնային աղբյուրի դեմ, սակայն երկու պատասխանողներն էլ չեն տվել որևէ պարունակական պատասխան, ինչը հիմք է հանդիսանում ենթադրելու, որ որևէ առաջնային աղբյուր էլ գոյություն չունի:
Սույն գործով Արամ Օրբելյանի շահերը ներկայացնում է «Կոնցեռն Դիալոգ» փաստաբանական ընկերության գործընկեր, փաստաբան Նարինե Բեգլարյանը:

Report. Defamation lawsuit
Concern Dialog’s Senior Partner, Attorney Aram Orbelyan brought a lawsuit to receive a compensation for damages incurred due to dissemination of factual data of defamation against him.
“On 30.01.2020 the Armenian Public TV’s main news had a report with the headline “Consequence of Kocharyan’s advocate’s access to the Constitutional Court building”. The report presented as a fact the assumption that Aram Orbelyan had regular access to the administrative building of the Constitutional Court of the Republic of Armenia from May to August of 2019 by violating the prescribed order which is not true. From May to August of 2019 Aram Orbelyan did not have regular access to the administrative building of the Constitutional Court of the Republic of Armenia; moreover he didn’t violate any applicable requirement when entering any state or public area”.
Claimant Aram Orbelyan is requesting the Court to oblige the defendants National Security Service and Public TV Company to publically refute the factual defamatory information which was disseminated by the same media, as well as claiming damage confiscation caused by this defamation in the amount of AMD 2.000.000 (two million), each, from the two defendants.
Following the mentioned report broadcast, Aram Orbelyan requested from both the National Security Service of the Republic of Armenia and Public TV to provide the copies of the documents underlying the mentioned statements, for seeking legal assistance against the primary source of information; however none of the two respondents provided any meaningful response, thus we can assume that no primary source existed.
Aram Orbelyan’s interests in this Case are presented by Narine Beglaryan, Partner and Attorney of Concern Dialog Law Firm.