Օտարերկրյա արբիտրաժային վճիռների ճանաչման ու կատարման վերաբերյալ Նյու Յորքի կոնվենցիային նվիրված նոր ուսումնասիրություն
Wolters Kluwer-ը հրապարակել է «Օտարերկրյա արբիտրաժային վճիռների ճանաչումն ու կատարումը Ռուսաստանում և նախկին խորհրդային հանրապետություններում» ուսումնասիրությունը՝ նվիրված Նյու Յորքի կոնվենցիայի կիրառմանը Ռուսաստանում և նախկին խորհրդային հանրապետություններում։ Հետազոտությունը լույս է տեսել Ռուսաստանի արբիտրների ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Ռոման Զիկովի խմբագրությամբ։
Կոնցեռն Դիալոգի ավագ գործընկեր Արամ Օրբելյանը և կրտսեր գործընկեր Լիլիթ Կարապետյանը հեղինակել են գրքի՝ Հայաստանին վերաբերող բաժինը, որտեղ համակողմանիորեն ներկայացրել են Հայաստանում  օտարերկրյա արբիտրաժային վճիռների ճանաչման ու կատարման կարգավորումները Նյու Յորքի կոնվենցիայի լույսի ներքո, ճանաչմանը և կատարմանը առնչվող ընթացակարգերի մանրամասները և հիմնական պահանջները։ Կարևոր դիտարկումներ են կատարվել Հայաստանում Արբիտրաժային համաձայնագրի վավերականության վերաբերյալ։ Բացի այդ, մանրամասնորեն վերլուծվել են արբիտրաժային դատավարություններում դատական աջակցության առկա մեխանիզմները։

New study dedicated to New York Convention on the Recognition and Enforcement of Foreign Arbitral Awards
10/06/2021
Wolters Kluwer published the study of Recognition and Enforcement of Foreign Arbitral Awards in Russia and Former USSR States dedicated to the application of the New York Convention in Russia and Former USSR States. The study was published in the version edited by Secretary General of the Russian Arbitration Association Roman Zykov.
Concern Dialog’s Senior Partner Aram Orbelyan and Junior Partner Lilit Karapetyan were authors of the Section of the book referring to Armenia, where they comprehensively presented the procedures for Recognition and Enforcement of Foreign Arbitral Awards in Armenia in the light of New York Convention, details and main requirements of the procedures related to the Convention. Significant observations werer made on the validity of the Arbitration Agreement in Armenia. In addition, the existing mechanisms of judicial assistance in arbitration proceedings were analysed in detail.