Փաստաբանության ինստիտուտն ունի կենտրոնական դերակատարում իրավունքի գերակայության զարգացման հարցում․ Արամ Օրբելյանը ելույթով է հանդես եկել միջազգային համաժողովին
Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակի կառավարիչ գործընկեր, փաստաբան Արամ Օրբելյանն ապրիլի 28-ին ելույթով է հանդես եկել ՀՀ փաստաբանների պալատի նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Փաստաբանությունն ինտեգրացիոն գործընթացների համատեքստում․ հեռանկարներ և մարտահրավերներ» խորագրով միջազգային համաժողովին։
Նա խոսել է փաստաբանության դերի մասին իրավունքի գերակայության զարգացման գործում։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարել փաստաբանական գրասենյակների կողմից` որպես փաստաբանական էթիկայի պահպանման հավելյալ օղակի նշանակությանը, միասնական փաստաբանության համակարգի պայմաններում: Արամ Օրբելյանը մատնանշել է միասնական փաստաբանական ինստիտուտի անհրաժեշտությունը` որպես իրավունքի գերակայությունն ապահովող կարևոր բաղադրատարրի: Բանախոսը ներկայացրել է վերջին ժամանակներում եվրոպական տարածաշրջանում առաջ եկող բարդագույն խնդիրներից մեկի՝ վստահորդի և փաստաբանի նույնացման հարցը, և դրա լուծման ոլորտում փաստաբանական գրասենյակների և փաստաբանության դերը: Բանախոսը նաև կարևորել է անդրսահմանայաին փաստաբանական ցանցերի և միությունների դերը մասնագիտական ստանդարտների և ծառայությունների բարձր որակը ապահովելու հարցում:
«Հասարակությունում մենք պետք է արմատավորենք այն մոտեցումը, որ փաստաբանի մասնագիտական գործունեությունն ուղղված է հնարավոր ապօրինի հետապնդումից կամ ապօրինի ազատազրկումից յուրաքանչյուրի պաշտպանությանը, և դա բնավ չի նշանակում, որ փաստաբանն արդարացնում է հանցագործությունները կամ ապահովում անպատժելիություն։ Նա ներկայացնում ու պաշտպանում է անձի, ում պետությունը կասկածում կամ մեղադրում է կոնկրետ, բայց ենթադրյալ հանցանքի կատարման մեջ։ Մեր առաքելությունն է անձի համար քրեական վարույթի ընթացքում ապահովել որակյալ իրավաբանական օգնություն, իրավական պատշաճ պաշտպանություն մեղադրանքից, ինչպես նաև անձի իրավունքների և շահերի պաշտպանություն քաղաքացիական և վարչական գործընթացներում, և այդ ընթացքում փաստաբանին իր վստահորդի հետ նույնականացնելը սխալ է»,- ելույթում նշել է Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակի կառավարիչ գործընկեր, փաստաբան Արամ Օրբելյանը։ Միևնույն ժամանակ, փաստաբաններն էլ իրենց մասնագիտական սկզբունքներին համապատասխան պետք է իրենց գործողություններով կամ ելույթներով չթողնեն վստահորդի հետ նույնականացվելու տպավորություն։
Միջազգային համաժողովի ընթացքում ելույթներով են հանդես եկել ներկայացուցիչներ Ֆրանսիայից, Վրաստանից, Ռուսաստանի Դաշնությունից:

Attorneys and the Institute of Advocacy play a central role in developing the rule of law. Aram Orbelyan delivered a speech at the international conference
On April 28, Aram Orbelyan, Managing Partner of Concern Dialog law firm, spoke at the international conference entitled "Advocacy in the Context of Integration Processes. Perspectives and Challenges", organized at the initiative of the RA Chamber of Advocates.
He spoke about the role of advocacy in developing the rule of law. In particular, he referred to the importance of law firms as an additional link in maintaining the ethics of advocacy in the context of a unified advocacy system. Aram Orbelyan pointed out the importance of the unified system of the legal profession as a critical component of ensuring the rule of law and high ethical standards. The speaker presented one of the most challenging issues in the European region recently: the identification of the lawyer with their clients or their clients' causes and the role of advocacy and Chambers in terms of the solution of this problem. The speaker also emphasized the role of transboundary law firms, advocacy networks, and unions in ensuring high-quality of the provided professional standards and services.
"We must teach society the approach that the lawyer's professional activity is aimed at protecting everyone from potential illegal persecution or illegal imprisonment, and it does not mean that the lawyer justifies the crimes or ensures impunity. He represents and defends a person whom the state suspects or accuses of committing a specific but alleged crime. Our mission is to provide quality legal assistance to a person during the criminal proceedings, proper legal protection from the accusation, as well as protection of the individual's rights, interests in civil and administrative processes, during which identifying the lawyer with their client is wrong," said Dr Aram Orbelyan. At the same time, lawyers, following their professional principles, should not leave the impression of being identified with the client through their actions or speeches.
The representatives from France, Georgia and the Russian Federation delivered speeches during the international conference.