Խաղային ոլորտի իրավական կարգավորումները Հայաստանում․ Կոնցեռն Դիալոգի փաստաբանների համատեղ հրապարակումը՝ Lexology Getting the Deal Through-ի համեմատական նոր ուղեցույցում
Lexology Getting the Deal Through-ի համեմատական նոր ուղեցույցում ներկայացվել է Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակի կառավարիչ գործընկեր, փաստաբան Արամ Օրբելյանի, կրտսեր գործընկեր, փաստաբան Լիլիթ Կարապետյանի ու ավագ իրավաբան, փաստաբան Մերի Թովմասյանի համատեղ հրապարակումը Հայաստանում խաղային ոլորտի իրավական կարգավորումների վերաբերյալ։
Lexology Getting the Deal Through-ը, որը պարբերաբար հրապարակում է միջազգային փորձագիտական վերլուծություններ և զեկույցներ աշխարհի շուրջ 150 իրավազորությունների օրենսդրության և պրակտիկայի վերաբերյալ, այս անգամ համեմատական ուղեցույցում մանրամասն ներկայացրել է 15 երկրներում խաղային ոլորտին առնչվող օրենսդրական վիճակը և պրակտիկան։
Կոնցեռն Դիալոգի թիմի անդամները ներկայացրել են Հայաստանում խաղային ոլորտին առնչվող կարգավորումները, պրակտիկան և իրավական վերջին զարգացումները, այդ թվում նաև ֆիզիկական ներկայությամբ և առցանց կազմակերպվող խաղերի կարգավորումները, լիցենզավորումը, առաջադրվող պահանջները, պետական վերահսկողությունը, անդրսահմանային խաղային ոլորտի հարցերը, ներառյալ՝ դրանց լիցենզավորումը, ինչպես նաև ոլորտին առնչվող մտավոր սեփականության և գովազդի կարգավորումները, ոլորտի պետական կառավարման առանձնահատկությունները: Առանձին քննարկվել են ոլորտի պետական քաղաքականության առանձնահատկությունները ձեռքբերումների (ղեկավարման փոփոխման) և սնանկությունների դեպքում, ինչպես նաև քվազի-խաղային ոլորտի կարգավորումները։
Վերջում առանձին անդրադարձ կա նաև խաղային ոլորտին բնորոշ /առանձնահատուկ/ աշխատանքային իրավունքի խնդիրներին՝ ներառյալ աշխատաժամանակի հաշվարկի ու աշխատավարձի որոշման առանձնահատկություններին և դրանց հետ կապված ռիսկերին։

Legal regulations in the gaming sector in Armenia. Publication of Concern Dialog Attorneys in the new comparative guide of Lexology Getting the Deal Through
The new comparative guide on Gaming by Lexology Getting the Deal Through was published in May 2022. Concern Dialog Law Firm’s Managing Partner, Attorney Aram Orbelyan, Junior Partner, Attorney Lilit Karapetyan, and Senior Associate, Attorney Meri Tovmasyan, authored the chapter on legal regulations and practice in the gaming sector in Armenia.
Lexology Getting the Deal Through regularly publishes international expert analyses and reports on legislation and practice of around 150 jurisdictions on different topics of interest. The chapter on Gamin covers detailed legislation, developments and practice in 15 jurisdictions.
Behnam Dayanim of Paul Hastings LLP acted as Consulting editor of the publication.
The members of the Concern Dialog team presented the regulations, practices and recent legal developments related to the gaming sector in Armenia, including the regulation of land-based and remote gambling, licensing requirements, state control, cross-border gaming issues, including their licensing, as well as the regulation of intellectual property and advertising related to the sector, the specifics of public administration of the industry. The peculiarities of acquisitions (change of control), bankruptcy proceedings specific to the industry, and the regulations of the quasi-gambling were discussed in the publication.
Finally, there is a separate reference to the [specific] labour law issues typical of the gaming sector, including the specifics of calculating working hours and determining wages and related legal risks.
See the chapter on Armenia: https://bit.ly/3tdJsJe
This article was originally published in the Lexology Getting the Deal Through Guide. For a complete list of jurisdictional visit: https://www.lexology.com/gtdt/workareas/gaming